اعلام آمادگی ناتو برای «پاسخ جمعی» به حملات روسیه

سنای آمریکا با پیوستن سوئد و فنلاند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» که اقدامی با هدف تقویت این پیمان نظامی پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین است، موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، پنج‌شنبه، 13 مرداد، اعلام کرد اگر رئیس جمهوری روسیه قصد حمله به هر کشور عضو این پیمان را داشته باشد، ناتو به شکل جمعی پاسخ خواهد داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هفته گذشته گفته بود که در صورت اقدام ناتو به ایجاد زیرساخت‌هایی در فنلاند و سوئد در پی پیوستن این دو کشور به این پیمان، مسکو نیز با اقدامی مشابه پاسخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری‌های روسی، پوتین همچنین گفته بود بعید نمی‌داند که روابط کشورش با هلسینکی و استکهلم به دلیل پیوستن آنها به ناتو، دچار تنش شود.

این در حالی است که مجلس سنای آمریکا با پیوستن سوئد و فنلاند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» که اقدامی با هدف تقویت این پیمان نظامی پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین است، موافقت کرد.

95 سناتور در مقابل یک رای مخالف به عضویت این دو کشور اسکاندیناوی در ناتو رای مثبت دادند که بسیار بیشتر از دو سوم اکثریت لازم برای موافقت با این مصوبه بود.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، پس از موافقت ایتالیا در چهارشنبه و فرانسه در سه‌شنبه، ایالات متحده بیست و سومین کشور از 30 عضو ناتو است که رسماً با الحاق سوئد و فنلاند به این پیمان موافقت می‌کند.

در صورت موافقت تمامی اعضای کنونی ناتو، فنلاند به استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان به عنوان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی که با روسیه مرز زمینی مشترک دارند، ملحق خواهد شد.

به موجب ماده 5 معاهده تأسیس این سازمان، در صورت پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، هرگونه تهاجم روسیه به هر یک از این کشورها، حمله علیه همه کشورهای عضو تلقی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید