ارتش چین چند موشک بالستیک به آبهای تایوان شلیک کرد

«گلوبال تایمز»: این اولین بار است که ارتش چین از مهمات جنگی و آتش توپخانه دوربرد بر فراز تنگه تایوان استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع تایوان اقدام چین در پرتاب چند موشک‌ بالستیک در جریان یک رزمایش نظامی به آب‌های اطراف تایوان را محکوم کرد.

وزارت دفاع چین، پنج‌شنبه 13 مرداد در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: «حزب کمونیست چین، چندین موشک بالستیک «دانگ‌فنگ» را به طرف آب‌های شمال شرقی و شمال غربی تایوان شلیک کرد.»

مهم‌ترین مانورهای نظامی

این اقدام پس از برگزاری مهم‌ترین رزمایش‌های نظامی ارتش چین در تاریخ خود در اطراف تایوان، در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره‌ای که پکن آن را بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک خود می‌داند، انجام می‌گیرد.

شبکه تلویزیون دولتی چین «سی.سی.تی.وی» از آغاز بزرگترین رزمایش‌های سازماندهی شده توسط پکن در اطراف جزیره تایوان خبر داد. این کانال در پیامی که از سوی شبکه اجتماعی «ویبو» منتشر شد، اعلام کرد که «رزمآیش‌ها آغاز شده است.»

«آمادگی برای جنگ»

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، بلافاصله پس از آغاز مانورها، ارتش تایوان تأکید کرد که «برای جنگ آماده می‌شود بدون این که در پی آن باشد.»

وزارت دفاع تایوان همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که «وزارت دفاع ملی تأکید دارد به اصل آمادگی برای جنگ پایبند است بدون اینکه به دنبال آن باشد.»

شایان ذکر است که سفر کمتر از 24 ساعته نانسی پلوسی به این منطقه مورد ادعای چین، خشم پکن را برانگیخت، چراکه پلوسی، ارشدترین مقام منتخب آمریکایی است که در 25 سال گذشته به تایپه سفر کرده است.

پلوسی قاطعانه تاکید کرد که واشینگتن این جزیره را که در معرض تهدید مداوم ارتش چین قرار دارد، تنها نخواهد گذاشت.

«قطعا مجازات خواهند شد»

وانگ یی، وزیر خارجه چین نیز پاسخ گفت: «کسانی که به چین اهانت می‌کنند، قطعا مجازات خواهند شد.»

پکن در واکنش به این بازدید، از ظهر پنج‌شنبه (04:00 به وقت گرینویچ) تمرینات نظامی بزرگی را در تعدادی از مناطق اطراف تایوان در منطقه راه‌های تجاری برگزار می‌کند.

روزنامه چینی «گلوبال تایمز» به نقل از تحلیل‌گران نظامی گزارش داد که این رزمایش‌ها در دامنه‌ای «بی‌سابقه» برگزار می‌شود، چراکه این موشک‌ها برای اولین بار بر فراز تایوان به پرواز درخواهند آمد.

به نوشته «گلوبال تایمز»، این اولین بار است که ارتش چین از مهمات جنگی و آتش توپخانه دوربرد بر فراز تنگه تایوان استفاده می‌کند.

اداره امنیت دریایی چین در اقدامی پیشگیرانه برای اطمینان از ایمنی، ورود کشتی‌ها به مناطق نزدیک به منطقه رزمایش‌ را ممنوع کرده است.

این رزمایش‌ها در شماری از مناطق پیرامون تایوان که برخی از آنها تنها 20 کیلومتر با سواحل تایوان فاصله دارند برگزار شده و تا ظهر یکشنبه ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size