اتحادیه اروپا: کشته شدن الظواهری در کابل تردیدها درباره تعهدات طالبان را تشدید می‌کند

«جبهه مقاومت ملی»: افغانستان در سایه حکمرانی طالبان به پناهگاه امن تروریستان مبدل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشته‌شدن رهبر شبکه «القاعده» در کابل، واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی را در پی داشته و تردیدها را نسبت به تعهدات طالبان مبنی بر قطع روابط با گروه‌های تروریستی افزایش داده است.

توماس نیکلسون، نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان چهارشنبه، 12 اسد (مرداد)، در واکنش به کشته‌شدن ایمن الظواهری در رشته توییتی نوشت، کشته شدن رهبر القاعده تردیدهای قبلی نسبت به تعهدات طالبان مبنی بر قطع روابط با گروه‌های تروریستی را تقویت می‌کند.

بر بنیاد توییت، طالبان هفته گذشته در نشست تاشکند تلاش کردند تا کشورها و سازمان‎های حامی شهروندان را متقاعد سازد که این گروه بر تمام کشور کنترل کامل دارند و بار دیگر تعهد خود مبنی تبدیل‌نشدن افغانستان به مخفیگاه امن تروریستان را اعلام کردند.

اکنون نیکلسون با زیر سوال بردن طالبان این پرسش را مطرح کرده است: «آیا طالبان از اقدام علیه رهبر القاعده غافل و یا ناتوان بودند؟»

برخی کارشناسان سیاسی، طالبان را به ارتباط داشتن با گروه‌های تروریستی از جمله شبکه القاعده متهم کرده و گفته‌اند این گروه همچنان از «القاعده» پشتیبانی می‌کند.

همزمان «جبهه مقاومت ملی» در یک خبرنامه اعلام کرد، زندگی رهبر القاعده در امن‌ترین نقطه‌ پایتخت نشان می‌دهد که کشور بار دیگر به مرکز تجمع گروه‌‏های افراطی و لانه امنی برای تروریستان مبدل شده است.

بر اساس این بیانیه حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان تهدیدی علیه کشورهای منطقه و جهان است.

جبهه مقاومت هشدار داد که تعاملات نا‌مناسب با طالبان و نادیده گرفتن عمق تهدید تروریسم، کشورهای منطقه و جهان را با چالش جدی‌تر مواجه خواهد کرد

این جبهه همچنین خواستار همکاری جهان برای مبارزه با تروریسم در افغانستان شد.

از سویی روزنامه «هشت صبح» افغانستان نیز گزارش داد که شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان که متشکل از برخی مقامات حکومت پیشین است، خواستار وضع تحریم‌های بیشتر علیه طالبان شده است.

در این گزارش به نقل از اعلامیه این شورا آمده است، کشته‌شدن رهبر القاعده این حقیقت را آشکار کرد که طالبان کشور را به پناهگاه امن القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی مبدل کرده‌اند.

اما طالبان همواره گزارش‌ها مبنی بر داشتن روابط با القاعده را رد کرده و مدعی شده‌اند به گروه‌های تروریستی اجازه داده نخواهد شد تا از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده کنند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز در این رابطه گفته است، طالبان با پناه دادن به الظواهری در کابل، توافقنامه‌ای که با واشینگتن امضا کرده بود را نقض کرده است.

طالبان پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای، بدون ذکر نام الظواهری حمله آمریکا به یک ساختمان مسکونی در کابل را محکوم کرده بود.

این گروه اعلام کرد که یک پهپاد آمریکایی، محل اقامت الظواهری در منطقه «شیرپور» در مرکز کابل، پایتخت افغانستان را هدف قرار داده است.

با کشته‌شدن رهبر القاعده در کابل و آشکار شدن تداوم روابط طالبان با گروه‌های تروریستی، شهروندان افغانستان ضمن متهم کردن طالبان به پشتیبانی از دیگر گروه‌های تروریستی نسبت به آینده مبهم کشور ابراز نگرانی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید