آسه‌آن: تنش‌ بر سر تایوان ممکن است به درگیری‌های نامحدود منجر شود

تاکنون هیچ یک از کشورهای «آسه‌آن» استقلال تایوان را به رسمیت نشناخته‌اند کما اینکه هیچ کدام تمایلی برای حمایت از تایپه در برابر چین از خود نشان نداده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا «آسه‌آن»، پنج‌شنبه 13 مرداد، ضمن دعوت همه طرف‌های بحران به خویشتن‌داری هشدار دادند که تنش‌ها بر سر تایوان ممکن است به درگیری‌های نامحدود منجر شود.

هشدار اتحادیه کشورهای «آسه‌آن» پس از آن صورت می‌گیرد که چین برای تمرینات نظامی گسترده در نزدیکی تایوان آماده می‌شود.

وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، در جریان نشست خود در «پنوم پن» نسبت به هرگونه «اقدام تحریک آمیز» هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «آسه‌آن» در بیانیه‌ مشترک گفتند که تنش بر سر تایوان ممکن است به بی‌ثباتی منطقه و در نتیجه اشتباهات محاسباتی، در نهایت به رویارویی‌های خطرناک، درگیری‌های نامحدود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی میان قدرت‌های بزرگ منجر شود».

در همین حال کونگ فواک، معاون وزیر خارجه کامبوج و سخنگوی «آسه آن»، از طرفین خواست تا وضعیت تایوان را در ثبات و استقرار نگه دارند.

او به خبرنگاران گفت: «امیدواریم تنش‌زدایی آغاز شود و اوضاع در تنگه تایوان به حالت عادی بازگردد».

واکنش چین به دیدار پلوسی

این درحالی است که پکن قصد دارد در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره خودگردان، بزرگترین رزمایش نظامی خود را در چندین منطقه اطراف تایوان برگزار کند.

سفر پلوسی خشم پکن که تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند برانگیخت.

اتحادیه اروپا مانور چین را محکوم کرد

از سوی دیگر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با محکوم کردن مانورهای نظامی چین در تایوان گفت: «استفاده از سفر یک شخصیت پارلمانی به عنوان بهانه‌ای برای فعالیت نظامی خصمانه در تنگه تایوان هیچ توجیهی ندارد».

اختلاف‌ نظر در «آسه‌آن»

گفتنی است موضع کشورهای «آسه‌آن» درباره تنش تایوان و چین با اختلاف‌ نظر مواجه شده است. کشورهایی مانند برمه، کامبوج و لائوس که روابط نزدیکی با چین دارند از مواضع چین حمایت می‌کنند و سایر کشورها نسبت به سیاست پکن و افزایش قدرت روزافزون بین‌المللی آن محتاطانه‌تر عمل می‌کنند.

تاکنون هیچ یک از کشورهای «آسه‌آن» استقلال تایوان را به رسمیت نشناخته‌اند کما اینکه هیچ کدام تمایلی برای حمایت از تایپه در برابر چین از خود نشان نداده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید