گروسی: حرف‌‌های خوب کافی نیست، آژانس منتظر شفافیت ایران است

محمد اسلامی: ایران توان فنی ساخت بمب اتمی را دارد، اما قصد انجام چنین کاری را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیر سازمان دیدبان هسته‌ای سازمان ملل سه‌شنبه 11 مرداد گفت، «حرف‌های خوب» ایران برای جلب رضایت بازرسان بین‌المللی کافی نیست و او امیدوار است تهران آماده شفاف‌سازی در مورد برنامه هسته‌ای خود باشد که به‌گفته وی «خیلی خیلی سریع پیش می‌رود».

گروسی از روز دوشنبه در نشست ویژه «بازنگری پادمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای» (NPT) در مقر سازمان ملل در نیویورک شرکت کرده است. این نشست که هر پنج‌ سال یک‌بار برگزار می‌شود، امسال همزمان با 65 سالگی پادمان همراه شده و برخی ناظران نسبت به خطر فروپاشی آن هشدار داده‌اند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مسئول اجرای پادمان منع اشاعه هسته‌ای است، در گزارش سال جاری نسبت به فعالیت‌های اتمی ایران بیش از گذشته ابراز نگرانی و تصریح کرد که ایران باید به بازرسان آژانس بین‌المللی دسترسی «متناسب با ابعاد» برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را بدهد تا آژانس بتواند به اقدامات نظارتی خود بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه و از صلح‌آمیز بودن آن اطمینان حاصل کند.

در همین حال برخی مقامات تهران، از جمله محمدرضا صباغیان، نماینده مجلس، و نیز کانال تلگرامی سپاه قدس تهدید کرده‌اند که در صورت حمله به ایران، این کشور می‌تواند با «چشم برهم‌زدنی» برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را به برنامه تسلیحاتی تبدیل کنند.

گروسی در مورد برنامه غنی‌سازی ایران تصریح کرد: «آنها یک برنامه هسته‌ای بسیار جاه‌طلبانه دارند که باید به شیوه‌ای مناسب راستی‌آزمایی شود. این برنامه بسیار بسیار سریع پیش می‌رود و نه تنها رو به جلو، بلکه در ابعاد دیگری هم رشد کرده است».

او توضیحی بیشتری درباره رشد برنامه اتمی ایران در دیگر «ابعاد» نداد. با این وجود از اشاره وی چنین برداشت می‌شود که تهران علاوه بر سرعت بخشیدن به غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بالا، وارد فازهای دیگری شده است که می‌تواند به ساخت سلاح هسته‌ای ختم شود.

این اظهارات مدیرکل آژانس در شرایطی مطرح می‌شود که محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دوشنبه گفته که ایران توان فنی ساخت بمب اتمی را دارد، اما قصد انجام چنین کاری را ندارد.

مدیرکل آژانس بدون آن که مستقیما به گفته‌های اسلامی واکنش نشان بدهد، تصریح کرد:«وقتی صحبت از مسئله هسته‌ای به میان می‌آید، سخنان خوب کار نمی‌کند. کاری که باید انجام دهید این است که دارای شفافیت و سازگاری باشید و با ما همکاری کنید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید