مقام ارشد کاخ سفید: سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی خارج نخواهد شد

در روزهای گذشته برخی مقامات ایرانی از جمله ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران از احتمال آغاز دور جدید مذاکرات خبر داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی گفت، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با حذف سپاه پاسداران از «فهرست گروه‌های تروریستی» این کشور مخالف است.

کربی، سه‌شنبه 2 اوت به‌وقت محلی در نشستی مطبوعاتی گفت، سپاه پاسداران حامی شبکه‌های تروریسم در تمام منطقه است.

به گفته کربی، هنگامی که از جو بایدن پرسیده شد، آیا برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای با ایران، حاضر به خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا است، او این مسئله را رد کرد.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بخش دیگری از اظهارات خود، حکومت ایران را نیز حامی تروریسم دانست.

تهران پیشتر در مذاکرات هسته‌ای وین، خواستار حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا شده بود.

درخواستی که به گفته مقامات غربی با مخالفت واشینگتن مواجه شد و تهران نیز در مقابل، درخواست جدیدی مبنی بر حذف تحریم‌ها علیه قرارگاه «خاتم الانبیاء»، بازوی اقتصادی سپاه پاسداران ارائه داد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز گذشته در اظهاراتی گفت که بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» بهترین گزینه برای آمریکا، ایران و جهان است.

او از راهکار اتحادیه اروپا برای احیای برجام استقبال کرد و گفت، آمریکا برای توافق آماده است، اما «معلوم نیست که آیا ایران نیز آمادگی انجام این کار را دارد یا خیر.»

در روزهای گذشته برخی مقامات ایرانی از جمله ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران از احتمال آغاز دور جدید مذاکرات خبر داده‌اند.

با این وجود این کشور در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا، گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید خود را آغاز کرد.

اقدامی که به گفته ناظران، به تیره‌تر شدن روابط بین تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منجر خواهد شد. ‌

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size