درخواست آمریکا از آرژانتین برای توقیف هواپیمای ونزوئلایی مرتبط با ایران

ماهان ایر به دلیل ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران که ایالات متحده آن را سازمان تروریستی می‌داند، از سوی واشینگتن تحریم شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای توقیف یک هواپیمای مسافربری ایرانی که به مالکان آن در ونزوئلا فروخته و در آرژانتین به ظن ارتباط با گروه‌های تروریستی بین‌المللی توقیف شد، درخواست مجوز کرده است.

ورود ناگهانی این هواپیما به آرژانتین در 8 ژوئن باعث نگرانی دولت آرژانتین درباره ارتباط این هواپیما با ایران، ونزوئلا و شرکت‌های تحریم شده از سوی ایالات متحده شد.

وزارت دادگستری گفت، درخواست توقیف این وزارتخانه پس از صدور حکم قضایی در 19 ژوئیه در دادگاهی در منطقه کلمبیا که خواستار توقیف آن شده بود، صادر شد.

دادگاه منطقه کلمبیا گفته بود که این هواپیما ممکن است به دلیل نقض قوانین کنترل صادرات، توقیف ‌شود.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که این هواپیما که یک هواپیمای بوئینگ 747-300 ساخت آمریکا که به دلیل ارتباط با شرکت ماهان تحت تحریم بوده است. شرکت ماهان‌ایر وابسته به سپاه پاسداران ایران، این هواپیما را سال گذشته برخلاف قوانین صادرات آمریکا به شرکت «امتراسور» فروخت.

هر دو شرکت به دلیل همکاری با سازمان‌های تروریستی مشمول تحریم‌های آمریکا هستند.

متیو اولسن، دستیار دادستان کل در امور امنیت ملی در بیانیه‌ای گفت: «وزارت دادگستری معاملاتی که تحریم‌ها و قوانین صادرات ما را نقض می‌کند، تحمل نخواهد کرد».

ماهان‌ایر به دلیل ارتباط با نیروی قدس سپاه، که ایالات متحده آن را یک سازمان تروریستی می‌داند، تحریم شده است.

این هواپیما هنگام ورود به بوئنوس آیرس، 14 ونزوئلایی و 5 ایرانی را با خود حمل می‌کرد که هفت نفر از آنها هنوز در آرژانتین در بازداشت هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید