تداوم عملیات نظامی ارتش چین در واکنش به سفر پلوسی به تایوان

نانسی پلوسی: تایوان شریک مهم آمریکا در اقیانوس‌های هند و آرام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع چین اعلام کرد که ارتش این کشور در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، عملیات نظامی را اجرا خواهد کرد و متناسب با تهدیدات دشمن، نیروهای خود را مستقر خواهد کرد.

وزارت امور خارجه چین سه‌شنبه 11 مرداد نیز در واکنش به سفر پلوسی با «قلدرمآبانه» توصیف کردن اقدامات آمریکا، اعلام کرد که این اقدام، پایان خوشی برای آمریکایی‌ها نخواهد داشت.

هشدار چین به واشینگتن

وزارت خارجه چین آن‌چه را که «بی‌وفایی عامدانه آمریکا» به اصل «چین واحد» نامید، محکوم کرد و افزود که آمریکایی‌ها در رابطه با مسأله تایوان، با آتش بازی می‌کنند.

وزارت خارجه چین با بیان این که ایالات متحده به بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی تبدیل شده، تاکید کرد که چین هرگز تسلیم این‌ قبیل اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا در تایوان نخواهد شد.

این وزارت‌خانه هشدار داد که سفر پلوسی به تایوان، پیامدهای بزرگی بر مناسبات پکن با واشینگتن دارد و این سفر پیام‌های اشتباهی را به نیروهای جدایی‌طلب تایوان می‌فرستد.

به گفته پکن، سفر پلوسی در راستای تضعیف صلح و ثبات در تنگه تایوان است.

تاکید پلوسی بر حمایت واشینگتن از تایوان

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به رغم هشدارهای چین نسبت به این بازدید و بی‌اعتنا به تهدیدهای پکن مبنی بر سرنگونی هواپیما او سه‌شنبه وارد جزیره تایوان شد.

وی با تاکید بر این که سفرش به تایوان «منافاتی با سیاست ایالات متحده ندارد»، افزود:«حمایت ما از مردم تایوان بیش از هر زمان دیگری است.»

پلوسی همچنین تایوان را شریک مهم ایالات متحده آمریکا در منطقه دو اقیانوس هند و آرام توصیف کرد.

به گزارش «خبرگزاری تایوان»، پلوسی چهارشنبه با رئیس جمهوری تایوان دیدار خواهد کرد.

کاخ سفید نیز با بیان این که سفر پلوسی به تایوان، تهدیدی برای حاکمیت چین ایجاد نمی‌کند، افزود: «تهدیدهای چین هرگز ما را نمی‌ترساند.»

فعال شدن سامانه‌های پدافند موشکی در فرودگاه تایپه

در این گیرودار رسانه‌های تایوانی تاکید کردند که «سامانه پدافند هوایی در فرودگاه تایپه فعال شده است.»

سازمان تلویزیون ژاپن نیز اعلام کرد که «8 جنگنده آمریکایی از جزیره اوکیناوا ژاپن در شرق تایوان به پرواز درآمدند.»

چین بلافاصله با اعلام «بسته‌شدن حریم هوایی به روی هواپیماهای غیرنظامی در تنگه تایوان»، تهدید کرد «هواپیماهای ناقض منطقه پرواز ممنوع در حریم هوایی تایوان، ممکن است سرنگون شوند.»

رسانه‌های چینی در همین زمینه گفتند: «جنگنده‌های سوخوی 35 چین از تنگه تایوان عبور کردند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید