تاکید نانسی پلوسی بر روابط مستحکم آمریکا با تایوان

رئیس جمهوی تایوان در دیدار با پلوسی: هرگونه تجاوز به تایوان بر اقیانوس آرام و اقیانوس هند تاثیر خواهد گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

هواپیمای نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پایان بازدید وی از تایوان، چهارشنبه 11 مرداد فرودگاه تایپه را ترک کرد.

نانسی پلوسی، پیشتر با تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان در تایپه دیدار کرد.

رئیس جمهوری تایوان در این دیدار با تاکید بر اهمیت تقویت همکاری میان دو کشور، از حضور پلوسی در راستای حمایت آمریکا از کشورش قدردانی کرد و افزود: «پلوسی الهام بخش بزرگی برای کشور ما بوده است.»

رئیس جمهوری تایوان همچنین با اعطای نشان افتخار به مهمان آمریکایی در ابراز مراتب قدردانی کشورش، تاکید کرد که هرگونه تجاوز به تایوان «بر اقیانوس آرام و اقیانوس هند تاثیر خواهد گذاشت.»

وی افزود: «ما هر آنچه لازم باشد را برای تقویت قدرت دفاعی خود انجام خواهیم داد و به امنیت و ثبات در منطقه متعهد هستیم.»

پلوسی که در چارچوب سفر آسیایی خود به تایوان سفر کرد نیز با بیان این که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در حمایت از تایوان با هم متحد هستند، تاکید کرد: «روابط ما با تایوان قوی است و برای تقویت آن در زمینه‌های مختلف تلاش خواهیم کرد.»

تعهد دیرین آمریکا به حمایت از تایوان

وی با بیان این که «ما از حمایت و دوستی خود با تایوان دست نخواهیم کشید»، خاطرنشان کرد: «داستان تایوان، منبعی الهام‌بخش برای کشورهای دموکراتیک است... و همبستگی آمریکا با تایوان ضروری و مهم است.»

رئیس مجلس نمایندگان افزود: «واشینگتن 43 سال پیش متعهد شد در کنار تایوان بایستد و من برای تاکید بر همین موضوع است که در اینجا حضور دارم.»

پلوسی در ادامه گفت: «هدف ما این است که تایوان همیشه از آزادی و امنیت برخوردار باشد و از این هدف دست نخواهیم کشید. ما می‌خواهیم وضعیت تایوان به همین شکل کنونی باقی بماند و خواهان ایجاد تغییر با استفاده از زور نیستیم.»

او پیشتر در پی ابراز نارضایتی شدید پکن از این بازدید و ایجاد و طوفان دیپلماتیک میان دو کشور، اعلام کرد که این سفر به انگیزه پیشبرد «صلح در منطقه» صورت گرفت.

پلوسی در جریان دیدار با تسای چی چانگ، معاون پارلمان تایوان، گفت: «ما به انگیزه دوستی با تایوان و صلح در منطقه راهی این سفر شدیم.»

پلوسی گفت: «مردم تایوان یکی از آزادترین ملل جهان هستند.»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خاطرنشان کرد که فرصت خوبی برای همکاری دو کشور در زمینه صنعت تراشه‌های الکترونیکی وجود دارد.

پلوسی ساعاتی پیش ضمن بازدید از مقر پارلمان تایوان، بر تمایل به تقویت روابط پارلمانی میان دو کشور تاکید ورزید.

احضار شبانه سفیر واشینگتن

از سویی وزارت خارجه چین در اعتراض به سفر نانسی پلوسی، سفیر آمریکا در پکن را «شبانه» احضار کرد.

وزارت خارجه چین، با «خطرناک» خواندن این سفر، به آمریکا هشدار داد که تاوان اشتباهش را خواهد پرداخت.

ژی فنگ، معاون وزیر خارجه چین در گفت‌وگو با نیکلاس برنز، سفیر واشینگتن در پکن مراتب «اعتراض شدید» کشورش به سفر پلوسی به تایوان که چین آن را بخشی از خاک خود می‌داند را به وی ابلاغ کرد.

خبرگزاری رسمی «شینهوا» به نقل از شی گفت: «این حرکت، ماهیتی بسیار شنیع دارد و عواقب آن فوق العاده خطرناک است و چین نظاره‌گر نخواهد ماند.»

وی خطاب به برنز گفت: «تایوان همان تایوان چینی است و در نهایت تایوان به آغوش مام وطن بازخواهد گشت. مردم چین بیمی از اشباح، فشارها و شرارت‌ها ندارند.»

اعلام آماده‌باش کامل ارتش چین

ارتش چین با اعلام وضعیت «آماده باش کامل» در واکنش به این بازدید، تاکید کرد «یک سری عملیات نظامی هدفمند را آغاز خواهد کرد» و از برنامه‌های خود برای اجرای رزمآیش‌های نظامی در آب‌های اطراف جزیره از چهارشنبه خبر داد.

به گفته مقامات تایپه، بیش از 20 هواپیمای نظامی چین، سه‌شنبه وارد منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان (آدیس) شدند که تشدید خطرناکی را در چریان بازدید پلوسی ایجاد کرد.

حمایت کامل کره شمالی از پکن

از سویی کره شمالی چهارشنبه از آنچه «دخالت گستاخانه» آمریکا در امور داخلی چین در قالب سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان خواند، انتقاد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی گفت که پیونگ یانگ «کاملا» از موضع پکن حمایت خواهد کرد و واشینگتن را مسئول تشدید تنش در منطقه دانست.

در بیانیه وزارت خارجه کره شمالی، تایوان به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از چین تلقی شده که مسائل مربوط به آن، از جمله امور داخلی چین است.

این بیانیه با محکوم‌کردن «هرگونه دخالت نیروهای خارجی در موضوع تایوان، حمایت کامل از موضع عادلانه دولت چین در دفاع قاطعانه از حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور» را مورد تاکید قرار داد.

چین، متحد دیرباز کره شمالی و یکی از پشتیبانان اصلی اقتصادی آن است، اما روابط میان آنها به دلیل جاه‌طلبی‌های فزاینده هسته‌ای پیونگ یانگ، دچار فراز و نشیب شده که هر دو طرف تاکید دارند، برای رفع آن تلاش می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید