پلوسی به رغم هشدارهای چین وارد تایوان شد

مسکو: از اصل «چین واحد» حمایت کرده و با استقلال تایوان مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به رغم هشدارهای چین در مورد این سفر، و تهدیدهای پکن مبنی بر سرنگون کردن هر هواپیمای غیرنظامی وارد شده به حریم‌ هوایی تایوان، سه‌شنبه 11 مرداد وارد جزیره تایوان شد.

همزمان با تهدیدهای نظامی چین رسانه‌های تایوانی تاکید کردند که «سامانه پدافند هوایی در فرودگاه تایپه فعال شده است».

سازمان تلویزیون ژاپن نیز اعلام کرد که همزمان با تلاش هواپیمای پلوسی برای فرود در تایپه «8 جنگنده آمریکایی از جزیره اوکیناوای ژاپن در شرق تایوان به پرواز درآمدند.»

چین بلافاصله با اعلام «بسته‌شدن حریم هوایی به روی هواپیماهای غیرنظامی در تنگه تایوان»، تهدید کرد «هواپیماهای ناقض منطقه پرواز ممنوع در حریم هوایی تایوان، ممکن است سرنگون شوند.»

رسانه‌های چینی در همین زمینه گفتند: «جنگنده‌های سوخوی 35 چین از تنگه تایوان عبور کردند.»

پلوسی ساعاتی پیش در بحبوحه افزایش تنش‌ها بر سر سفرش به تایوان، مالزی را در مرحله دوم تور آسیایی خود به مقصد تایپه ترک کرد.

به گزارش رسانه‌های چینی، ارتش این کشور شمار زیادی تجهیزات نظامی را در سواحل تایوان مستقر کرده است.

تدابیر وزارت دفاع تایوان

تایوان نیز در مورد سفر پلوسی اعلام کرد داشت:«به گرمی از مهمانان خارجی استقبال می‌کنیم و تمهیدات مناسبی را انجام خواهیم داد.»

رسانه‌های تایوان تاکید کردند که فرودگاه تایپه در آستانه سفر پلوسی، تهدید به بمب‌گذاری شده است.

وزارت دفاع تایوان پیشتر با تاکید بر اجرای تحرکات نظامی در نزدیکی تایوان، افزود: « در پاسخ به تهدیدات، نیروهای نظامی مناسبی را مستقر خواهیم کرد و از اراده و توانایی لازم برای تامین امنیت ملی خود برخورداریم.»

روزنامه‌های پرتیراژ تایوانی «یونایتد دیلی نیوز»، «لیبرتی تایمز» و «چاینا تایمز» به نقل از منابع ناشناس آوردند که پلوسی پس از سفر به مالزی راهی تایپه خواهد شد و چهارشنبه شب را در آنجا سپری خواهد کرد.

اولتیماتوم چین به واشینگتن

وزارت خارجه چین درباره سفر پلوسی به تایوان اظهار داشت: «امیدواریم که آمریکا حساسیت اوضاع را درک کند، در صورت سفر پلوسی به تایوان، ما قاطعانه پاسخ خواهیم داد.»

مجله «دیدبان نظامی» گزارش داده بود که چین، موشک فراصوت متحرک جاده‌ای «قاتل ناوهای هواپیمابر» موسوم به «دی.اف 17» مجهز به گلایدر مافوق صوت را در پی استقرار ناوهای هواپیمابر آمریکایی در مقابل تایوان مستقر کرده است.

پیش‌ از ورود پلوسی به تایپه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که تصمیم‌گیرنده اصلی در مورد سفر به تایوان، خود اوست و چین نباید در ارتباط با این سفر، اوضاع را تشدید کند.

مجله آمریکایی «پولیتیکو» به نقل از منابع دیپلماتیک غربی اعلام کرد که کشورهای اروپایی در حال آماده شدن برای پیامدهای بروز تشدید خطرناک میان واشینگتن و پکن در ارتباط با سفر پلوسی هستند.

یک منبع آگاه به این مجله گفت که تشدید جنگ لفظی میان ایالات متحده و چین در مورد تایوان، کشورهای اروپایی را به دلیل خطرات تشدید احتمالی نظامی، نگران کرده است.

به گفته این منابع، اتحادیه اروپا هرگونه رویارویی نظامی چین و آمریکا را منازعه‌ای خارج از کنترل قلمداد می‌کند.

بوریس روگ، معاون همایش امنیتی مونیخ ضمن توصیه به کشورهای اروپایی در مورد حفظ تماس نزدیک با پکن با هدف کاهش تنش، نسبت به عدم آمادگی اروپا برای سناریوی رویارویی آمریکا و چین در راستای حمایت از تایوان هشدار داد.

هشدار کرملین

از سویی کرملین با اعلام حمایت خود را از اصل «چین واحد» و ابراز مخالفت با استقلال تایوان، به ایالات متحده هشدار داد که سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، آمریکا را در مسیر برخورد با چین قرار داده و تنش‌ها در منطقه را تشدید می‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، سه‌شنبه 11 مرداد به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر نمی‌توانیم به شکلی قاطع بگوییم که آیا او راهی تایوان خواهد شد یا نه، اما همه امور در خصوص این تور و بازدید احتمالی از تایوان، کاملاً تحریک‌آمیز است.»

چین بارها به پلوسی درباره سفر به تایوان که به گفته پکن، بخشی از خاک این کشور است، هشدار داده و تاکید دارد که بازدید پلوسی از تایوان با اصل «چین واحد» که واشینگتن متعهد به پایبندی به آن است، منافات دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید