گوترش: یک اشتباه محاسباتی می‌تواند بشریت را به نابودی هسته‌ای بکشاند

دهمین کنفرانس بازنگری در ان‌پی‌تی دوشنبه دهم مرداد در مقر سازمان ملل در نیویورک آغاز شد و تا چهارم شهریور ادامه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، هشدار داد که «بشریت با نابودی هسته‌ای تنها یک «سوءتفاهم» و یک «اشتباه محاسباتی» فاصله دارد.

گوترش، دوشنبه 10 مرداد، در سخنرانی خود در دهمین کنفرانس بازنگری در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای «ان‌پی‌تی» هشدار داد که جهان در یک وضعیت «خطر هسته‌ای» قرار دارد که از زمان اوج جنگ سرد تا امروز، دیده نشده است.

او جنگ در اوکراین، تهدیدات هسته‌ای در خاورمیانه و عوامل بسیار دیگر را در این ماجرا دخیل دانست.

گوترش با اشاره به این‌که در حال حاضر، نزدیک به 13 هزار سلاح اتمی در زرادخانه‌های جهان نگهداری می‌شود، گفت، دولت‌ها به دنبال امنیت کاذب، از روش ذخیره‌سازی و صرف صدها میلیارد دلار برای تولید سلاح‌هایی هستند که در این سیاره جایی ندارند.

دبیرکل سازمان ملل، گفت: «ما تاکنون بسیار خوش‌شانس بوده‌ایم، اما شانس یک استراتژی نیست. ضمن این‌که نمی‌تواند سپری مقابل تنش‌های ژئوپلیتیکی باشد که به درگیری اتمی منجر می‌شود.»

او تصریح کرد: «تنها راه تضمین عدم‌ استفاده از تسلیحات اتمی، نابودی آن‌ها است.»

در نخستین روز از کنفرانس بازنگری در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، شماری از مقامات و کشورها به خطر دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی اشاره کردند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به مناسبت این کنفرانس بیانیه‌ای صادر کرد و بار دیگر خواهان بازگشت جمهوری اسلامی به تعهدات هسته‌ای خود ذیل توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» شد.

وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا و فرانسه نیز در بیانیه‌ مشترکی با تاکید بر عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی، از اینکه تهران همچنان به‌رغم تلاش‌ها به احیای برجام تن نمی‌دهد اظهار تاسف کردند.

دهمین کنفرانس بازنگری در ان‌پی‌تی دوشنبه دهم مرداد در مقر سازمان ملل در نیویورک آغاز شد و تا چهارم شهریور ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم