واشینگتن: تحلیل «دی‌ان‌ای» در تایید کشته شدن الظواهری انجام نشد

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا: واشینگتن از «دیگر منابع» هویت ایمن الظواهری، رهبر القاعده را تایید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده هیچ تاییدی از طریق تجزیه و تحلیل «دی‌ان‌ای» درباره کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر سازمان القاعده در مرکز کابل ندارد، اما هویت وی را از طریق منابع دیگری تایید کرده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید سه‌شنبه 11 مرداد در مصاحبه با «فاکس نیوز» گفت: «تاییدی از طریق تحلیل «دی‌ان‌ای» نداریم.

صادقانه بگویم، ما هرگز به این تایید دست نخواهیم یافت. با توجه به اطلاعات بسیار از منابع و وسایل مختلف، ما به تحلیل «دی‌ان‌ای» نیاز نداریم.»

کربی افزود: «تایید مبتنی بر مشاهده عینی داریم و از منابع دیگر نیز تایید داریم. به گفته کربی، القاعده هنوز از حضور ناچیزی در افغانستان برخوردار است.»

ابراز تردید در افغانستان

برخی از شهروندان افغانستان نسبت به کشته شدن الظواهری پس از ماه‌ها پنهان شدن در قلب پایتخت افغانستان در حمله پهپادی آمریکا در بالکن خانه‌اش، ابراز تردید کردند.

فهیم شاه 66 ساله که در کابل زندگی می‌کند، به «خبرگزاری فرانسه» گفت: «گمان نمی‌کنم این موضوع حقیقت داشته باشد. این اخبار صرفا یک کارزار تبلیغاتی است.»

شایان ذکر است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به شکل تلویزیونی خبر قتل ایمن الظواهری، خطرناک‌ترین فرد تحت پیگرد جهان را اعلام کرد که آمریکا مبلغ 25 میلیون دلار را به عنوان پاداش برای اطلاعات منتهی به دستگیری او اعلام کرده بود.

بر اساس آنچه یک مقام آمریکایی فاش کرد، این حمله با پهپاد مجهز به دو موشک، بدون حضور نظامی میدانی و بدون کشته شدن فردی به‌جز الظواهری و همچنین با کمترین خسارت انجام شد.

عبدالکبیر، یکی از ساکنان کابل، اندکی پس از ساعت 6:15 صبح یکشنبه، صدای انفجار ناشی از حمله شنید. او برای اثبات ادعاهای مربوط به قتل الظواهری که نسبت به وقوع آن تردید، دارد، خواهان مدارک و شواهد است.

وزیر کشور افغانستان نیز یکشنبه با رد اطلاعات مربوط به حمله پهپادی به مرکزی در کابل، در اظهاراتی به «خبرگزاری فرانسه» افزود که راکتی به یک «خانه خالی» اصابت کرده است.

با این حال، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان سه‌شنبه توییتی را درباره «حمله هوایی» انجام شده توسط «پهپادهای آمریکایی» منتشر کرد.

دانشجوئی به نام محمد بلال هم این فرضیه که رهبر القاعده در کابل استقرار داشته است را رد کرد و گفت: «القاعده یک گروه تروریستی است و فکر نمی‌کنم آنها رهبرشان را به افغانستان بفرستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید