رزمایش مشترک آمریکا و اسرائیل در دریای سرخ همزمان با تنش‌زایی ایران

کارشناسان بر این باورند که ایران و اسرائیل در سال‌های اخیر درگیر «نبرد سایه‌وار» در دریا بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمتر از یک ماه پس از آن که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل اعلام کرد که فعالیت دریایی ایران در منطقه «چشمگیرترین افزایش» را طی یک دهه اخیر داشته است، نیروهای دریایی آمریکا و اسرائیل در واکنش به تهدید ایران رزمایش مشترکی در حوزه دریای سرخ برگزار کردند.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، ناوگان پنجم آمریکا در بیانیه خود درباره این رزمایش چهار روزه که دوشنبه آغاز شد، آورده است: «این رزمایش یک رویداد آموزشی دوجانبه میان ناوگان پنجم آمریکا و نیروی دریایی اسرائیل است، و روی برنامه‌ریزی مأموریتی، پیگرد دریایی، و سایر رزمایش‌های دریایی تمرکز می‌کند».

پس از ترور یک افسر ارشد سپاه پاسداران در تهران، مرگ مرموز تعدادی دیگر از کارکنان امنیتی رژیم در داخل ایران، حملات هوایی علیه اهداف مرتبط با ایران در سوریه، نقض فزاینده مفاد توافق هسته‌ای و لفاظی‌های تهدیدآمیز رهبران ایران، تنش‌ها میان ایران و اسرائیل افزایش یافته است.

به گفته این روزنامه اسرائیلی، کارشناسان بر این باورند که ایران و اسرائیل در سال‌های اخیر درگیر «نبرد سایه‌وار» در دریا بوده‌اند، و در مقابله به مثل با یکدیگر، کشتی‌های مرتبط با کشور دیگر را در آب‌های حوزه خلیج و دریای عمان مورد مجموعه‌ای از حملات قرار داده‌اند.

رژیم ایران متهم است که در سال 2019 از طریق مین‌گذاری به چندین نفتکش در خلیج آسیب رسانده است. این رژیم همچنین متهم به حمله مرگبار با هواپیمای بدون سرنشین به یک نفتکش مرتبط با اسرائیل در سال 2021 است، که منجر به کشته شدن دو خدمه اروپایی کشتی شد.

در مقابل، کشتی باری «ساویز» که گفته می‌شود سپاه پاسداران از آن به عنوان «پایگاه شناور» خود در دریای سرخ استفاده می‌کند، در سال 2021 در سواحل یمن مورد حمله انفجاری قرار گرفت.

در آن زمان رژیم ایران اسرائیل را مسئول این انفجار دانست، و یک مقام آمریکایی نیز به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت که اسرائیل به تلافی چندین حمله به کشتی‌های متعلق به اسرائیل این حمله را علیه سپاه پاسداران انجام داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید