بلینکن: بازگشت به «برجام» بهترین گزینه برای ایران است

قصد داریم از این موضوع اطمینان حاصل کنیم که برنامه هسته‌ای ایران را دوباره درون جعبه قرار داده‌ایم و از بروز هرگونه بحرانی جلوگیری کرده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در اظهاراتی گفت که بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» بهترین گزینه برای آمریکا، ایران و جهان است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، بلینکن که روز دوشنبه اول اوت برای شرکت در گفتگوهای جهانی به منظور عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در مقر سازمان ملل حاضر شده بود، از راهکار اتحادیه اروپا برای احیای «برجام» استقبال کرد و گفت آمریکا برای توافق آماده است، اما «معلوم نیست که آیا ایران نیز آمادگی انجام این کار را دارد یا خیر».

به گفته وزیر خارجه آمریکا: «اتحادیه اروپا بهترین پیشنهاد را بر اساس چندین و چند ماه بحث، مذاکره و گفت‌وگو ارائه کرده است. ما همچنان بر این باوریم که این بهترین مسیر رو به جلو خواهد بود: بازگشت به پایبندی هر دو طرف به مفاد برجام، تا از این موضوع اطمینان حاصل کنیم که برنامه هسته‌ای ایران را دوباره درون جعبه قرار داده‌ایم و از بروز هرگونه بحرانی جلوگیری کرده‌ایم.»

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از آغاز اجلاس اتمی سازمان ملل از مجموعه‌ای جدید از تحریم‌ها علیه رژیم ایران پرده‌برداری کرد. به گفته کاخ سفید، این تحریم‌ها «حمایت غیرقانونی» از صنعت نفت ایران را هدف قرار داده‌اند.

بلینکن در این باره در بیانیه‌ای اظهار کرد تا زمانی که ایران به اجرای کامل «برجام» بازنگردد، آمریکا به استفاده از اهرم‌های تحریمی خود برای هدف قرار دادن صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی ایران ادامه خواهد داد.

در جریان کنفرانس روز دوشنبه، بلینکن همچنین هشدار آمریکا مبنی بر آماده شدن کره شمالی برای انجام هفتمین آزمایش هسته‌ای خود را تکرار کرد. جو بایدن پیشتر گفته بود واشینگتن آماده طرح یک توافقنامه تسلیحات هسته‌ای جدید با روسیه است، و از مسکو خواسته بود در جریان اجلاس سازمان ملل، «حسن نیت» خود را نشان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید