آماده‌باش تایوان؛ تشدید تنش چین در آستانه سفر پلوسی به تایپه

مجله «دیدبان نظامی»: چین، موشک فراصوت «قاتل ناو هواپیمابر» موسوم به «دی.اف 17»را در پی اقدام نیروی دریایی آمریکا به استقرار ناوهای هواپیمابر خود در مناطق نزدیک به خاک چین از بیم واکنش چین به سفر پلوسی به تایوان، مستقر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های محلی چین از تداوم تحرکات این کشور در نزدیکی مرز تایوان از زمان تایید سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره، خبر دادند.

به گزارش رسانه‌های چینی، ارتش این کشور شمار زیادی تجهیزات نظامی را در سواحل تایوان مستقر کرده است.

تایوان نیز در مورد سفر پلوسی اعلام کرد داشت: «ما به گرمی از مهمانان خارجی استقبال می‌کنیم و تمهیدات مناسبی را انجام خواهیم داد.»

رسانه‌های تایوان تاکید کردند که فرودگاه تایپه در آستانه سفر آتی پلوسی، تهدید به بمب گذاری شده است.

وزارت دفاع تایوان پیشتر با تاکید بر اجرای تحرکات نظامی در نزدیکی تایوان، افزود: «ما در پاسخ به تهدیدات، نیروهای نظامی مناسبی را مستقر خواهیم کرد و از اراده و توانایی لازم برای تامین امنیت ملی خود برخورداریم.»

روزنامه‌های تایوانی پرتیراژ «یونایتد دیلی نیوز»، «لیبرتی تایمز» و «چاینا تایمز» به نقل از منایع ناشناس آوردند که پلوسی پس از سفر به مالزی راهی تایپه خواهد شد و چهارشنبه شب را در آنجا سپری خواهد کرد.

اولتیماتوم چین به واشینگتن

وزارت خارجه چین درباره سفر پلوسی به تایوان اظهار داشت: «امیدواریم که آمریکا حساسیت أوضاع را درک کند، در صورت سفر پلوسی به تایوان، ما قاطعانه پاسخ خواهیم داد.»

مجله «دیدبان نظامی» گزارش داده بود که چین، موشک فراصوت متحرک جاده‌ای «قاتل ناو هواپیمابر» موسوم به «دی.اف 17» را در پی اقدام نیروی دریایی آمریکا به استقرار ناوهای هواپیمابر خود در مناطق نزدیک به خاک چین از بیم واکنش چین به سفر پلوسی به تایوان، مستقر کرده است.

یک مقام آمریکایی گفته بود که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قرار است سه‌شنبه (امروز) وارد تایوان شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که تصمیم‌گیرنده اصلی در مورد سفر پلوسی به تایوان، خود اوست و چین نباید در ارتباط با این سفر، اوضاع را تشدید کند.

مجله آمریکایی «پولیتیکو» به نقل از منابع دیپلماتیک غربی اعلام کرد که کشورهای اروپایی در حال آماده شدن برای پیامدهای بروز تشدید خطرناک میان واشینگتن و پکن در ارتباط با سفر پلوسی هستند.

یک منبع آگاه به این مجله گفت که تشدید جنگ لفظی میان ایالات متحده و چین در مورد تایوان، کشورهای اروپایی را به دلیل خطرات تشدید احتمالی نظامی، نگران کرده است.

به گفته منابع، اتحادیه اروپا هرگونه رویارویی نظامی چین و واشینگتن را منازعه‌ای خارج از کنترل قلمداد می‌کند.

بوریس روگ، معاون همایش امنیتی مونیخ ضمن توصیه به کشورهای اروپایی در مورد حفظ تماس نزدیک با پکن با هدف کاهش تنش، نسبت به عدم آمادگی اروپا برای سناریوی رویارویی آمریکا و چین در راستای حمایت از تایوان هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید