پکن به دنبال «افزایش همکاری» با تهران است

ابراهیم رئیسی حمایت قطعی حکومت ایران از سیاست «چین واحد» و پیوستن تایوان به سرزمین اصلی چین را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین در اظهاراتی گفت پکن به دنبال «افزایش همکاری» با تهران است.

به گزارش روزنامه دولتی چینی «گلوبال تایمز»، شی جین‌پینگ در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود ابراهیم رئیسی اعلام کرد: «چین مایل به افزایش همکاری با ایران در چارچوب سازمان همکاری شانگهای و سایر چارچوب‌هاست.»

این گفتگوی تلفنی در حالی انجام شد که «سازمان همکاری شانگهای» در حال برگزاری کنفرانس وزرای خارجه خود در تاشکند، پایتخت ازبکستان است. ایران یکی از اعضای این سازمان است. شی در گفت‌وگوی خود با رئیسی تاکید کرد که چین از «مسیرهای توسعه جداگانه» کشورهای خاورمیانه حمایت می‌کند.

هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز درباره این گفت‌وگو نوشت: «چین و ایران ضمن افزایش همدلی و همکاری، از حقوق و منافع عادلانه کشورهای در حال توسعه دفاع می‌کنند.»

وی افزود کشور متبوعش آماده است تا از طریق تشریک مساعی با طرف ایرانی، بی‌وقفه مشارکت راهبردی میان دو کشور را پیش ببرد و از «انصاف و عدالت بین‌المللی» صیانت کند.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به سپاه پاسداران، رئیس‌جمهوری ایران نیز طی این گفت‌وگو «احترام به حاکمیت ملی» و «حفظ تمامیت ارضی کشورها» را از «اصول بنیادین» سیاست خارجی جمهوری اسلامی دانست، و در این چارچوب حمایت قطعی حکومت ایران از سیاست «چین واحد» و پیوستن تایوان به سرزمین اصلی چین را اعلام کرد.

رئیسی ضمن تاکید بر عزم تهران بر توسعه همه‌جانبه روابط با پکن، هرگونه تلاش واشینگتن برای «تکرار الگوی جنگ سرد» در جهان را نشانه «ضعف و افول» آن قلمداد کرد، و شی جین‌پینگ نیز تاکید کرد که کشورش مخالف سیاست «فشار و یکجانبه‌گرایی» آمریکاست.

ایران و چین در سال‌های اخیر روابط راهبردی خود را گسترش داده‌اند، و اخیرا قراردادی امضا کردند که بر اساس آن پکن طی 25 سال آینده حداقل 400 میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید