رزمایش چین با مهمات جنگی در آستانه سفر احتمالی پلوسی به تایوان

پکن مناطقی را در دریای چین جنوبی به‌دلیل برگزاری رزمایش‌های نظامی به‌مدت چهار روز ممنوعه اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان که احتمال می‌رود روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه 11 و 12 مرداد انجام شود، کشورهای چین و ایالات متحده آمریکا رزمایش‌های نظامی انجام می‌دهند.

در آستانه سفر پلوسی به تایپه، وزارت دفاع تایوان دوشنبه از ورود 4 جنگنده چینی به حریم هوایی این جزیره خبر داد.

وزارت دفاع تایوان نیز آماده‌باش کامل نیروهای این کشور در راستای آمادگی برای سفر پلوسی را اعلام کرد.

در همین راستا چین اعلام کرده که رزمایش نظامی خود را با مهمات جنگی انجام می‌دهد و در راستای تنش‌های فزاینده در منطقه دریای چین جنوبی پکن مناطقی را به‌دلیل برگزاری رزمایش‌های نظامی به‌مدت چهار روز ممنوعه اعلام کرد.

اقامت یک شبه

منابع آمریکایی و تایوانی نزدیک به ارتش، دوشنبه گزارش دادند که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، سه‌شنبه در چارچوب اقامتی یک‌ شبه، راهی تایوان خواهد شد.

«سی.ان.ان» گزارش داد که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا با پلوسی در مورد سفر احتمالی او به تایوان گفت‌وگو کرده است.

رزمایش‌های نظامی همزمان آمریکا و چین

منابع آمریکایی اعلام کردند که یک ناو هواپیمابر، 3 زیردریایی و 36 ناو جنگی آمریکایی در مانورهای اقیانوس آرام شرکت خواهند کرد.
چین نیز همزمان با سفر پلوسی به تایوان، از اجرای رزم‌آیش‌ها با مهمات جنگی خبر داد.

از سویی وزارت امور خارجه چین، دوشنبه درباره پیامدهای سفر پلوسی به تایپه و افزودن تایوان به فهرست تور آسیایی او هشدار داد.
«نظاره‌گر نخواهیم ماند»

وزارت خارجه چین همچنین اعلام کرد که در صورت سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ارتش این کشور نظاره‌گر نخواهد ماند.

به گزارش «رویترز»، جدیدترین هشداردهی چین در جریان جلسه توجیهی وزارت خارجه چین از زبان ژائو لی جیان، سخنگوی این وزارتخانه بیان شد که گفت از آنجایی که « پلوسی نفر سوم در هرم قدرت آمریکا است»، سفر او به تایوان «دربردارنده تأثیر سیاسی جدی خواهد بود.»

تور آسیایی

نانسی پلوسی بامداد دوشنبه 10 مرداد در آغاز تور آسیایی خود وارد سنگاپور شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه سنگاپور گفت که پلوسی با حلیمه یعقوب، رئیس جمهوری، لی هسین لونگ، نخست‌وزیر و شماری از وزرای دولت دیدار خواهد کرد و انتظار می‌رود در ضیافت اتاق آمریکا در سنگاپور شرکت کند.

در این‌باره پلوسی در بیانیه‌ای گفته بود که برای گفت‌وگو در مورد مسائل تجاری، پاندمی کرونا، تغییرات اقلیمی، امنیت و حاکمیت دموکراتیک از مالزی، کره جنوبی و ژاپن بازدید خواهد کرد.

هشدار رئیس جمهوری چین

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین هفته گذشته طی تماس تلفنی با جو بایدن همتای آمریکایی خود، نسبت به مداخله در تعامل پکن با تایوان هشدار داد.

شایان ذکر است که در صورت بازدید پلوسی از تایوان، وی بلندپایه‌ترین مقام آمریکایی است که پس از سفر نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا در سال 1997، راهی تایوان سفر خواهد شد.

دولت بایدن تلاش کرده به پکن اطمینان دهد که دلیلی برای «تهاجم» وجود ندارد و انجام این دیدار، بیانگر بروز هیچ تغییری در سیاست ایالات متحده نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید