درخواست نخست‌وزیر‌ ژاپن از کشورهای جهان برای عدم استفاده از تسلیحات هسته‌ای

کیشیدا قصد دارد مذاکرات میان چین و آمریکا درباره خلع سلاح هسته‌ای و کنترل تسلیحات را توسعه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن قرار است به عنوان اولین رهبر ژاپنی در تاریخ در کنفرانس بررسی پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای سازمان ملل شرکت کند و از طرف کشور متبوعش خواستار جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای شود.

به گزارش «تایمز ژاپن»، نخست وزیر در این کنفرانس که روز دوشنبه در نیویورک آغاز می‌شود، نقشی «تاریخ‌ساز» بازی خواهد کرد. کیشیدا که در پارلمان ژاپن نماینده منطقه‌ای در هیروشیماست، از قدرت‌های هسته‌ای خواهان شفافیت بیشتر درباره ذخایر و توانایی‌های اتمی آنها خواهد شد.

نخست وزیر همچنین تاکید خواهد کرد که هیچ کشوری نباید از سلاح هسته‌ای استفاده یا حتی تهدید به استفاده از آن بکند. درخواست وی ناظر به تجربه ژاپن به عنوان تنها کشوری که با بمب اتمی مورد حمله قرار گرفته است خواهد بود.

کیشیدا، با اشاره به اینکه «آرمان‌های پیمان» عدم اشاعه باید با «واقعیت‌های ژئوپلیتیکی» همخوانی داشته باشد، اعلام کرد در جریان کنفرانس نیویورک طرحی ارائه خواهد داد که امیدوار است به «نقشه راه»ی برای رسیدن به جهانی بدون سلاح هسته‌ای تبدیل شود.

به گفته نخست وزیر ژاپن، نقش کشور متبوعش در این کنفرانس تقریباً یک‌ماهه، «پل ساختن» میان قدرت‌های هسته‌ای و کشورهای غیرهسته‌ای است. کیشیدا قصد دارد مذاکرات میان چین و آمریکا درباره خلع سلاح هسته‌ای و کنترل تسلیحات را توسعه دهد. همچنین از جامعه بین‌المللی خواهد خواست تا برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی تلاش کند.

پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در سال 1970 با هدف جلوگیری از ساخت تسلیحات هسته‌ای و فناوری مرتبط با آن منعقد شد. این پیمان از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت می‌کند، اما هدف نهایی آن دستیابی به جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای است.

امضاکنندگان معاهده پنج کشور دارای تسلیحات هسته‌ای اعلام‌شده، یعنی ایالات متحده، چین، بریتانیا، فرانسه و روسیه هستند، که همگی اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل نیز می‌باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size