.
.
.

دیدار مجازی رهبران آمریکا و چین همزمان با تشدید تنش‌ها درباره تایوان

پکن هشدار داده که در صورت سفر نانسی پلوسی به تایوان تنش‌های میان دو کشور تشدید و واشینگتن متحمل «عواقب» وخیمی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به جو بایدن، همتای آمریکایی خود در ارتباط با تایوان هشداد داد و گفت کسانی که با آتش بازی می‌کنند در آن خواهند سوخت.

شی جین پینگ در گفت‌وگوی مجازی با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ضمن هشدار به او گفت که واشینگتن در ارتباط با مسئله تایوان باید به اصل «چین واحد» پایبند بماند.

کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به همتای چینی خود اطمینان خاطر داده که رویکرد ایالات متحده در قبال تایوان همچنان تغییری نکرده است اما واشینگتن با هر گونه تغییری در وضعیت تایوان که با قوه قهریه انجام شود، مخالف است.

کاخ سفید نیز اعلام کرده بود که رهبران آمریکا و چین پنج‌شنبه 6 مرداد به مدت 2 ساعت و 17 دقیقه دیداری مجازی داشتند.

کاخ سفید تاکید کرد که پس از پایان گفت‌وگو میان طرفین، بیانیه‌ای صادر خواهد شد.

حساسیت شدید پکن به سفر پلوسی به تایوان

علاوه بر موضوع تعرفه‌های تنبیهی متقابل میان دو طرف، مناسبات واشینگتن و پکن اخیراً به دلیل سفر احتمالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، دچار تنش شده است.

سفر احتمالی پلوسی به تایوان که هنوز تایید نشده، خشم چین که تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند را برانگیخته است.

پکن چهارشنبه هشدار داد که در صورت سفر پلوسی به تایوان، واشینگتن متحمل «عواقب آن» خواهد شد و تنش‌ها میان دو کشور تشدید می‌شود.

به گزارش «فرانس‌پرس»، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست مطبوعاتی خود ضمن ابراز مخالفت شدید کشورش با سفر احتمالی پلوسی به تایوان، گفت که اگر ایالات متحده، پیگیر این سفر به تایوان شود، طرف آمریکایی متحمل تمام عواقب آن خواهد شد، چرا که چین، تایوان را بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک خود می‌داند».

شایان ذکر است که تایوان در معرض تهدید دائمی تهاجم چین قرار دارد که این جزیره خودمختار را بخشی از قلمرو خود دانسته و همواره تاکید دارد که در صورت لزوم تایوان را با توسل به زور ضمیمه خاک خود خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم