.
.
.

طرح دو سناتور آمریکایی برای رصد فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سناتور باب منندز، رئیس دمکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه این کمیته، لایحه‌ای را به مجلس سنا ارائه کردند که به موجب آن دولت جو بایدن ملزم می‌شود، گزارش‌های منظم و مفصلی درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران به سنای آمریکا ارائه دهد.

در متن این طرح به تشکیل یک گروه اقدام مشترک تحت رهبری وزارت خارجه آمریکا برای رصد فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای ایران و گزارش‌ آن به کمیته‌های ذیربط در کنگره آمریکا اشاره شده است.

طرح مذکور که «قانون کنترل قابلیت و توانایی تسلیحات هسته‌ای ایران 2022»، نامیده می‌شود، در صورت تصویب، قرار است به کنگره آمریکا اجازه دهد نقش بیشتری در اعمال و اجرای سیاست‌های این کشور در قبال ایران ایفا کند.

رصد جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران

سناتور گراهام در این خصوص گفت، این طرح پس آن مطرح شد که همه آمریکایی‌ها ضرورت نظارت ایالات متحده بر جاه طلبی‌های هسته‌ای ایران را درک کردند.

او تاکید کرد که بهترین راه برای مقامات مسئول آمریکایی جهت قضاوت صحیح درباره رژیم ایران، به دست آوردن جدیدترین و معتبرترین اطلاعات درباره فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی این کشور است.

او افزود، طبق این قانون واشینگتن باید با متحدان منطقه‌ای خود همکاری کند.

باب منندز نیز با اشاره به حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشکی و عدم پایبندی تهران به قوانین و هشدارهای بین المللی درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور،‌ تاکید کرد که دلیلی وجود ندارد کنگره، آمریکا را از دریافت آخرین اطلاعات درباره فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران و تلاش‌های دیپلماتیک دولت آمریکا برای مقابله با تهدیدات ایران باز دارد.

در این طرح همچنین از وزیر خارجه آمریکا خواسته شده که یک راهبرد دیپلماتیک سالانه برای همکاری با شرکا و متحدان آمریکا در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی رژیم ایران ارائه کند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های بزرگ که از آوریل سال گذشته در وین آغاز شده بود، به دلیل برخی خواسته‌های فرابرجامی ایران، مانند حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی و همچنین درخواست تضمین‌هایی از واشینگتن برای عدم خروج از توافق در آینده با بن‌بست مواجه شده است.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا همواره بر تمایل خود برای بازگرداندن واشینگتن به توافق هسته‌ای سال 2015 در صورت پایبندی ایران به مفاد آن توافق، تاکید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم