.
.
.

عمل «تغییر چهره» یکی از خدمه ایرانی هواپیمای توقیف‌شده در آرژانتین

رئیس جمهوری پاراگوئه: فردی که با اجرای عمل جراجی در کوبا چهره خود را تغییر داده، محمد خسروی عراق، دستیار غلامرضا قاسمی، کاپیتان هواپیمای توقیف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از 7 ایرانی بازداشت‌شده هواپیمای باری که به همراه 11 ونزوئلایی توسط آرژانتین از 6 ژوئن توقیف شده، در کوبا تحت عمل جراحی قرار گرفته و تغییر چهره داده است.

ماریو عبدو بنیتز، رئیس جمهوری لبنانی‌تبار پاراگوئه، جمعه 10 تیر این موضوع را در پاسخ به پرسش خبرنگاران پیرامون تازه‌ترین اخبار مربوط به هواپیمای ایرانی- ونزوئلایی فاش کرد.

اگرچه رئیس‌جمهوری پاراگوئه نگفت کدام یک از این هفت نفر تحت عمل جراحی تغییر چهره قرار گرفته‌اند، اما قول داد «در زمان مناسب اطلاعات بیشتری درباره آن فاش خواهد شد.»

او ضمن تقدیر از اقدام به موقع سرویس اطلاعاتی پاراگوئه در شناسایی خطر این پرواز تاکید کرد که تحقیقات انجام شده، نشان داده است شمار زیادی از خدمه این پرواز در ارتباط با تروریسم جهانی بودند.

وی افزود: «فکرش را بکنید که یکی از آنها در اقدامی که به صحنه‌های سریالی تلویزیونی شباهت دارد، اقدام به عمل جراحی تغیر چهره در کوبا کرده است.»

روزنامه‌ آرژانتینی «لا ناکیون»، در گزارشی که در وبگاه «العربیه» هم نشر شد، اعلام کرد اطلاعات درز کرده از یک هفته پیش در آرژانتین، حاکی از آن است که فرد تغییر چهره داده، محمد خسروی‌عراق، 39 ساله، دستیار غلامرضا قاسمی، کاپیتان هواپیمای توقیف شده در فرودگاه بین المللی «ازیزا » در نزدیکی بوئنوس آیرس است.

تغییر چهره کمک خلبلن ایرانی
تغییر چهره کمک خلبلن ایرانی

بازدید از مثلث مرزی

این روزنامه با انتشار دو عکس از خسروی‌عراق پیش و پس از عمل جراحی نوشته است، وقتی هواپیما در اواخر ماه مه در «آسانسیون»، پایتخت پاراگوئه بر زمین نشست، خدمه آن 3 روز را در شهر «سیوداد دل‌استه» واقع در مثلث مرزی پاراگوئه، برزیل و آرژانتین گذراندند. به گفته این روزنامه، شهر سیوداد که حدود 10 هزار لبنانی‌تبار در آن زندگی می‌کنند تحت نظارت اطلاعاتی 5 کشور، از جمله اسرائیل و ایالات متحده قرار دارد.

یکی از روزنامه‌نگاران از رئیس‌جمهوری پاراگوئه پرسید آیا نگران واکنش ایران نیست که پیش از این فدریکو گونزالس، وزیر کشور و استبان آکوینو، رئیس دستگاه طلاعاتی پاراگوئه را افرادی زیر نفوذ ایالات متحده خوانده است؟

بنیتز پاسخ داد: «نگران نباشید، ما از طریق وزارت امور خارجه پاسخ دادیم که پاراگوئه تعهد قاطعانه‌ای به مبارزه با جرائم جهانی و عملیات تروریستی صرف نظر از منبع آن دارد.»

تحقیقات انجام‌شده در آرژانتین نشان داد که هواپیمای خریداری‌شده توسط شرکت ونزوئلایی «کونویاسا» در سال گذشته، متعلق به شرکت ایرانی «ماهان ایر» است. ماهان ایر به‌دلیل ارتباطش با سپاه پاسداران در معرض تحقیق در آمریکا است.

بنا به این تحقیقات، خلبان 64 ساله این هواپیما از بستگان یکی از فرماندهان سپاه پاسداران و از عوامل شرکت کشتیرانی «فارس ایر قشم» تاسیس‌شده در سال 2003 است که متهم به انتقال سلاح برای حزب‌الله لبنان شده بود.

پیش از این یکی از هواپیماهای ماهان ایر در جریان حمله اسرائیل به فرودگاه بین‌المللی دمشق در 18 سپتامبر 2018 هدف قرار گرفت و منهدم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم