.
.
.

«رویترز» به نقل از مقام ایرانی: تهران عجله‌ای برای توافق ندارد

یک مقام امنیتی ایران هم که نامش فاش نشده به رویترز گفت از طریق میانجی‌ها به آمریکا پیام دادیم که لغو تحریم‌های قرارگاه خاتم‌الانبیا برای دستیابی به توافق ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری «رویترز»، در گزارشی به نقل از یک مقام جمهوری اسلامی درباره موضع تهران در مذاکرات اتمی نوشته است که تهران «عجله‌ای» برای رسیدن به توافق ندارد.

این مقام جمهوری اسلامی که نامی از او فاش نشده به رویترز گفته است: «زمان به نفع جمهوری اسلامی می‌گذرد.»

او افزود: «ما خواهان توافقی هستیم که 100 درصد منافع ملی ما را تامین کند. ما یک معامله خوب می‌خواهیم.»

به گفته این فرد، «با توافق یا بدون توافق»، جمهوری اسلامی خواهد ماند و برنامه هسته‌ای‌ این کشور «هر روز در حال پیشرفت است.»

یک مقام امنیتی ایران هم که نامش فاش نشده به این خبرگزاری گفت: «از طریق میانجی‌ها به آمریکا پیام دادیم که لغو تحریم‌های قرارگاه خاتم‌الانبیا برای دستیابی به توافق ضروری است.»

قرارگاه خاتم‌الانبیا بازوی اقتصادی سپاه و تأمین‌کننده مالی اصلی این گروه است که شبکه وسیعی از کسب‌وکارها، از صنعت نفت و گاز گرفته تا ساخت و ساز را در اختیار دارد.

درخواست مقامات جمهوری اسلامی برای لغو تحریم‌های خاتم‌الانبیا در حالی است که واشینگتن پیشتر با درخواست ایران برای حذف نام سپاه از فهرست «گروه‌های تروریستی» آمریکا مخالفت کرده است.

پیش از آغاز دور اخیر مذاکرات در دوحه، پایتخت قطر یک مقام ایرانی و یک مقام اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته‌ بودند، درخواست حذف نام سپاه از فهرست «سازمان‌های تروریستی» دیگر از روی میز مذاکرات احیای «برجام» برداشته شده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اما درباره درخواست جدید ایران درباره قرارگاه خاتم‌ به رویترز گفت: «ما علنی مذاکره نمی‌کنیم و قرار نیست به گمانه‌زنی‌ها درباره مواضع ایران پاسخ دهیم.»

رویترز نوشته است مقامات جمهوری اسلامی به دلیل قیمت بالای نفت پس از تهاجم روسیه به اوکراین، جرأت یافته‌اند و بر این باورند که پیشرفت سریع توانایی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌تواند واشینگتن را برای ارائه امتیازات، تحت فشار بگذارد.

پیشتر یک مقام ارشد آمریکایی هم که خواست نامش فاش نشود، در این باره به «رویترز» گفت، چشم‌انداز توافق با ایران پس از نشست دوحه «بدتر از قبل» است و روز به روز هم بدتر می‌شود.

وی افزود: «دوحه را می‌توان در بهترین حالت به درجا زدن و در بدترین حالت به عقبگرد تعبیر کرد. اما از منظر عملی، درجا زدن در این مرحله معادل همان عقبگرد کردن است.»

به نوشته این خبرگزاری، ایران همچنین با توجه به نگرانی‌ از گرم شدن روابط اسرائیل و کشورهای عربی منطقه بر اساس «پیمان ابراهیم»، مجبور شده ابزار دیپلماتیک را در دستان خود نگاه دارد.

بازگشت ایران به میز مذاکرات در آستانه سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده به منطقه صورت گرفت. قرار است بایدن در این سفر، هم در اسرائیل و هم در سعودی درباره چگونگی مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی در منطقه، با مقامات این دو کشور مذاکره کند.

به‌موجب توافق هسته‌ای سال 2015 که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما امضا شد در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای تهران، تحریم‌های اعمال شده بر ایران لغو می‌شد، اما با خروج ترامپ از توافق این تحریم‌ها مجددا بازگشته و تشدید شد.

در واکنش به خروج آمریکا از توافق و تشدید تحریم‌ها علیه ایران این کشور به‌تدریج تعهدات خود به این توافق را نقض کرده و ضمن مخالفت با فعالیت‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درصد و میزان فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را بالا برد و فناوری‌های جدیدی را در زمینه ساخت‌ سانتریفیوژهای پیشرفته بکار گرفت و عملا زمان گریز و دست‌یابی خود به سلاح هسته‌ای را کوتاه‌تر کرد.

پس روی کار آمدن دولت دموکرات در آمریکا به ریاست جو بایدن تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای، از آوریل 2021 در وین و با مشارکت غیرمستقیم ایالات متحده آغاز شد.

مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران به‌دنبال زیاده‌خواهی ایران و سپس مانع‌تراشی‌های روسیه در سایه جنگ اوکراین و پس از آن اصرار ایران بر خروج سپاه پاسداران ایران از فهرست سازمان‌های تروریستی و تسهیل فروش نفت، از ماه مارس گذشته متوقف شد و سرنوشت آن در هاله‌ای از ابهام فرو رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم