.
.
.

اوکراین و مولداوی نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شدند

شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفت: «آینده ما در کنار یکدیگر شکل می‌گیرد.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه اروپا در جلسه اخیر خود در بروکسل به درخواست اوکراین و مولداوی برای عضویت در این اتحادیه پاسخ مثبت داد، و بدین ترتیب این دو قلمروی سابق اتحاد جماهیر شوروی برای اولین بار در آستانه پیوستن به تشکلی اروپایی قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین پس از دریافت پاسخ رسمی بروکسل اعلام کرد: «آینده اوکراین در اتحادیه اروپا است». شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز پذیرش درخواست عضویت دو کشور را «لحظه‌ای تاریخی» نامید و افزود: «آینده ما در کنار یکدیگر شکل می‌گیرد.»

روز جمعه دقیقا چهار ماه می‌شود که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه سربازان خود را به اوکراین سرازیر کرده است. پوتین حضور نیروهای روسیه در اوکراین را یک «عملیات نظامی ویژه» می‌نامد که در واکنش به «تجاوز غرب» به «قلمرو تاریخی روسیه» صورت گرفته است.

بحران اوکراین تا به امروز هزاران نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره بر جای گذاشته، و بسیاری از شهرها را تخریب کرده است، و محدودیت‌های تحمیل‌شده بر صادرات مواد غذایی و انرژی از اوکراین، کشورهای مختلف را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است.

زلنسکی روز پنجشنبه در سخنرانی ویدیویی از متحدان اوکراین خواست تا صدور سلاح‌های سنگین به این کشور را به منظور برابری با توان نظامی روسیه سرعت بخشند، و گفت: «ما باید سرزمین خود را آزاد کنیم و به پیروزی برسیم، ولی سریع‌تر، خیلی سریع‌تر.»

کارشناسان حقوقی می‌گویند حدود یک دهه یا بیشتر زمان لازم است تا اوکراین و مولداوی بتوانند خود را با معیارهای اتحادیه اروپا به منظور عضویت هماهنگ کنند. اما اورسولا فون در لین، رئیس کمیسیون اروپا می‌گوید به باور وی این دو کشور خواهند توانست اصلاحات لازم برای پیوستن به اتحادیه را در اسرع وقت انجام دهند.

به گفته «رویترز»، نامزدی اوکراین و مولداوی برای عضویت در اتحادیه اروپا، در کنار درخواست اخیر سوئد و فنلاند برای عضویت در پیمان نظامی-امنیتی آتلانتیک شمالی «ناتو»، نشان می‌دهد که کرملین در دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی خود ناکام مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم