.
.
.

سرگئی لاوروف در تهران با ابراهیم رئیسی دیدار و گفت‌وگو کرد

روسیه که در پی تهاجم به اوکراین و تنش‌های فزاینده‌ با غرب به انزوا رفته و تحت تحریم‌های شدید قرار گرفته اکنون به شگردهای ایران در دور زدن تحریم‌ها علاقمند شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در تهران با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، لاوروف که عصر چهارشنبه یکم تیر به دعوت حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود طی سفر رسمی دو روزه‌ای به تهران رفته، در دستورکار خود هدف رایزنی با مقامات ایران و بررسی روابط راهبردی و آغاز فصل جدیدی از مناسبات و همکاری‌های مشترک با این کشور را دنبال می‌کند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه 30 خرداد در نشست هفتگی خود با خبرنگاران از سفر لاوروف وزیر خارجه روسیه به تهران در آخر هفته خبر داده بود.

این اولین سفر لاوروف به ایران در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی است و قرار است طی آن مذاکراتی را با مقامات ایرانی درباره موضوعاتی شامل برجام، اوضاع اوکراین، سوریه و افغانستان، تقویت همکاری‌های تجاری و انرژی و همچنین زمینه‌های توسعه همکاری‌ها با منطقه اوراسیا و قفقاز را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دهد.

در بحبوحه تلاش فزاینده غرب برای منزوی کردن روسیه و قطع روابط آن با بازارهای جهانی در پی تهاجم آن به اوکراین، ایران در چارچوب رویکرد نگاه به شرق خود که بر ضدیت با غرب مبتنی است جهت یاری رساندن به مسکو برای دور زدن تحریم‌‌های غرب اعلام آمادگی کرده است.

در اواخر ماه گذشته هیئتی به سرپرستی الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه در امور انرژی، به تهران سفر کرد تا درباره تقویت روابط تجاری دوجانبه و توسعه تجارت با ارزهای محلی برای اجتناب از استفاده از دلار آمریکا رایزنی کند.

یکی از مقامات ارشد روسیه که همراه این هیئت به تهران رفته بود، به «تایمز ژاپن» گفته همکاران او به‌طور «فزاینده» به استفاده از تجارب ایران به عنوان یک تولید‌کننده بزرگ نفت که سال‌هاست تحریم‌های غرب را دور می‌زند، علاقمند هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم