.
.
.

ولادیمیر پوتین: «نظم جهانی» جدیدی در راه است

پوتین استقلال اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد و خواهان الحاق مجدد آن به روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان بیست و پنجمین نشست سالانه مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پیترزبورگ، با اشاره به جنگ اوکراین وعده داد که «نظم جهانی» جدیدی در راه است.

به گزارش «اوراسیا ریویو»، در جریان این اجلاس که هفته پیش برگزار شد، پوتین ایالات متحده و متحدان اروپایی آن را مورد انتقاد شدید قرار داد، پایان «نظم تک‌قطبی» به رهبری آمریکا را پیش‌بینی کرد، و وعده داد نظم جهانی جدیدی در راه است که جایگاه کشورها را تغییر می‌دهد.

به گفته پوتین، دوران نظم جهانی تک‌قطبی به پایان رسیده است، اما ایالات متحده به خاطر «جاه‌طلبی‌ها»ی خود و با هدف «حفظ توهمات ژئوپلیتیکی منسوخ‌شده» واقعاً درک نمی‌کند که جهانی مبتنی بر چنین «جزمیات»، قطعاً ناپایدار است.

به ادعای او «ایالات متحده پس از ادعای پیروزی در جنگ سرد، اعلام کرد که فرستاده خدا بر روی زمین است، که هیچ تعهدی ندارد، بلکه فقط منافع دارد، و این منافع مقدس است. اما امروز ما شاهد فرآیندهای عینی و تغییرات تکتونیکی واقعاً انقلابی در جهان هستیم.»

به باور پوتین، نظم جهانی مبتنی بر «دگم‌های تک‌قطبی» ناپایدار است؛ ولی نخبگان غربی عمدتاً به «ارواح گذشته» چسبیده‌اند و تصور می‌کنند که تسلط غرب چیزی «تغییرناپذیر و ابدی» است، اما هیچ چیز برای همیشه ماندگار نیست.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت یک نظم جهانی جدید در حال ظهور است، اما قوانین آن را کسانی می‌نویسند که «در مسیری غیر از آنکه دیگران تعیین کرده‌اند، حرکت می‌کنند».

پوتین خاطرنشان کرد تنها دولت‌های «مستقل و قدرتمند» می‌توانند در این نظم نوظهور جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند؛ در غیر این صورت باید «مستعمره‌هایی بدون حقوق» باشند یا بمانند.

به گفته «اوراسیا ریویو»، روسیه پس از حمله به همسایه غربی خود اوکراین در فوریه گذشته تحت تحریم‌های سنگین بین‌المللی و غربی قرار گرفته است. پوتین استقلال اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد و خواهان الحاق مجدد آن به روسیه است. مقامات «ناتو» می‌گویند که او به خاک اروپا نیز نظر دارد. لذا به نظر می‌رسد نظم جدید مورد نظر پوتین در حقیقت استقلال کشورها را نشانه گرفته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم