.
.
.

وزیر خزانه‌داری ترامپ احیای توافق هسته‌ای با ایران را «خطا» دانست

منوچین: دولت ما متعهد بود از این امر اطمینان حاصل کند که رژیم ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده می‌گوید به نظر او تلاش دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران «خطا»ست.

منوچین روز چهارشنبه 22 ژوئن، در حاشیه «مجمع اقتصادی قطر» گفت: «پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفت توافق هسته‌ای با ایران را ترک کند، چرا که خواهان یک توافق جدید و گسترده بود.»

به گفته این دولتمرد سابق، ترامپ بر این باور بود که «برجام» به اندازه کافی «قوی و طولانی» نیست، چرا که «مسائل حساس» مثل برنامه موشک‌های بالستیک ایران را شامل نمی‌شد.

منوچین معتقد است که رژیم ایران نباید تسلیحات هسته‌ای داشته باشد، و نباید بتواند فعالیت‌های تروریستی خود را به منطقه گسترش دهد. به نظر وی، کشور ایران «غنی از منابع» است، و مردم این کشور باید از یک «اقتصاد بسیار پویا» بهرمند شوند.

وزیر خزانه‌داری ترامپ در پایان تاکید کرد: «دولت ما متعهد بود از این امر اطمینان حاصل کند که رژیم ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد، و من کماکان فکر می‌کنم این مساله خیلی خیلی مهم است.»

جمعی از مقامات سابق دولتی جمهوری‌خواه در روزهای اخیر مخالفت خود را با احیای «برجام» ابراز کرده‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا گفته‌ است «مماشات» دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با رژیم ایران «ثبات»ی که دولت ترامپ با اِعمال «فشار حداکثری» بر رژیم ایران و عقد «پیمان ابراهیم» میان اسرائیل و کشورهای عربی به دست آورده بود را بر باد داده است.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در دوران دولت ترامپ هم گفته چندین دهه «مماشات» غرب با رژیم‌های دیکتاتوری روسیه، ایران و چین، و هراس از «رویارویی مستقیم» با آنها منجر به جنگ اوکراین، که «بدترین جنگ اروپا در هشتاد سال گذشته» است، شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم