بلومبرگ: بایدن باید معنای «طرح جایگزین» را به ایران تفهیم کند

نشان دادن آمادگی نظامی برای دفاع از منافع خود می‌تواند بهترین راه برای ایالات متحده باشد تا رژیم ایران را متقاعد به احیای «برجام» کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وبگاه آمریکایی «بلومبرگ» در مقاله‌ای به تحلیل این موضوع پرداخته که چرا لازم است دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده به حکومت ایران تفهیم کند که در صورت شکست مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015، «طرح جایگزین» آن چه هزینه‌هایی بر ایران تحمیل خواهد کرد.

به گفته «بلومبرگ»، دولت بایدن باید با اجرای بسیار قوی تحریم‌های موجود شروع کند. صادرات نفت ایران طی سه ماهه نخست امسال 30 درصد افزایش یافته است، و مقامات این کشور ادعا می‌کنند که از زمان اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا در سال 2018، امسال بیش از هر زمان دیگری نفت فروخته‌اند، که تقریباً تمامی آن به چین می‌رود. دولت بایدن باید محموله‌های غیرقانونی را ردیابی و ضبط کند، و به تهدیدات قبلی علیه شرکت‌های چینی درگیر تجارت با ایران جامعه عمل بپوشاند.

Advertisement

کاخ سفید در گام بعدی باید یک «ائتلاف منطقه‌ای» برای مقابله با رژیم ایران تشکیل دهد، و با متحدان عرب و اسرائیل برای یکپارچه‌سازی «دفاع هوایی» کار کند. دولت باید از این متحدان با اطلاعات و فناوری برای مقابله با موشک‌ها و پهپادهای ایرانی حمایت کند، و اسرائیل و سایر امضاکنندگان «پیمان ابراهیم» را به همکاری نزدیک‌تر در زمینه «تحقیقات تسلیحاتی» تشویق کند. آمریکا همچنین باید به هرگونه حمله به نیروها یا منافع خود در خاورمیانه با قدرت پاسخ دهد.

«بلومبرگ» می‌گوید در نهایت بایدن باید بر موضع خود پافشاری کند که هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. او باید برای رژیم ایران روشن کند که هرگونه تلاشی برای غنی‌سازی اورانیوم تا درجه تسلیحاتی یا اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند محرکی برای «اقدام نظامی» باشد. ایالات متحده باید از نزدیک با اسرائیل برای توسعه توانایی‌ها و برنامه‌های نظامی خود همکاری کند، و در عین حال به تمرین‌های نظامی با اسرائیل بپردازد.

«بلومبرگ» در پایان تاکید می‌کند که دولت بایدن باید هراس از اینکه رویکرد سخت‌گیرانه‌تر در قبال رژیم ایران ممکن است مذاکرات وین را به بن‌بست کامل بکشاند، را کنار بگذارد. کاخ سفید باید آشکارا نشان بدهد که «گزینه جایگزین» توافق هسته‌ای چه هزینه‌ای بر ایران تحمیل می‌کند. نشان دادن آمادگی نظامی برای دفاع از منافع خود در غیاب این توافق می‌تواند بهترین راه برای ایالات متحده باشد تا رژیم ایران را متقاعد به احیای «برجام» کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم