.
.
.

«اویل‌پرایس»: ایران از خواسته حذف سپاه از فهرست تروریسم کوتاه آمد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسبق اسرائیل، در توئیتی از ترامپ بابت «عمل کردن به یکی دیگر از درخواست‌های مهم من» تشکر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وبگاه «اویل‌پرایس» گزارش داده که در مواجهه با مخالفت‌های شدید برای حذف سپاه پاسداران از فهرست «سازمان‌های تروریستی» تحت تعقیب ایالات متحده، رژیم ایران «مجبور شد» در این باره کوتاه بیاید تا شانس احیای احتمالی «برجام» را از دست ندهد.

تیم مذاکره‌کننده ایران در وین پیشتر حذف سپاه از فهرست تروریستی را پیش‌شرط موافقت با احیای «برجام» قرار داده بوده، اما هنگامی که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه مه اعلام کرد تحت هیچ شرایطی علاقه‌ای به این کار ندارد، رژیم ایران مجبور شد تغییر موضع بدهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سال 2019 سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. این اولین بار در تاریخ ایالات متحده بود که یک نهاد نظامی رسمی دولتی خارجی به عنوان سازمانی تروریستی شناخته می‌شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل، در توییتی از ترامپ بابت «عمل کردن به یکی دیگر از درخواست‌های مهم من» تشکر کرد.

به گفته «اویل‌پرایس»، تروریستی اعلام‌کردن نهادها و کشورهای خارجی توسط آمریکا، ابزاری به منظور محدودیت اقدامات رژیم‌هایی است که واشینگتن آنها را تهدیدی برای امنیت ایالات متحده و نظم لیبرال بین‌الملل می‌داند.

با تاکید بر این واقعیت، اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره اخیراً از بایدن خواستند در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین، دولت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به عنوان «دولت حامی تروریسم» معرفی کند.

تد لیو، نماینده کنگره در این باره گفت: «با تروریستی اعلام کردن روسیه، ایالات متحده می‌تواند صادرات دومنظوره به روسیه را ممنوع کند، و علیه کشورهایی که با روسیه تجارت می‌کنند، اقدام اقتصادی کند».

به گفته «اویل‌پرایس»، در ماه‌های اخیر فشار و لابی سنگینی از داخل ایالات متحده برای حذف سپاه پاسداران از فهرست تروریستی وجود داشت، اما به نظر می‌رسد که سرانجام صدای مخالفان این اقدام غالب شده باشد، که رژیم ایران را مجبور کرد تا در موضع خود تجدید نظر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم