.
.
.

کشورهای اروپایی شرایط نامزدی اوکراین در اتحادیه اروپا را بررسی می‌کنند

اتحادیه اروپا این هفته در مورد اعطای وضعیت رسمی نامزدی برای عضویت در اتحادیه به اوکراین و مولداوی گفت‌وگو خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزرای خارجه اروپا، سه‌شنبه 31 خرداد، در لوکزامبورگ در نشستی مشترک، موارد دستور کار نشست سران اروپا در روزهای پنجشنبه و جمعه آینده را تدوین می‌کنند.

این وزرا درباره پیشنهاد کمیسیون اروپا در مورد اوکراین، مولداوی و گرجستان و نتایج کنفرانس «آینده اروپا» شامل مسائل مربوط به بازنگری معاهدات اروپایی، گفت‌وگو خواهند کرد.

از سویی چارلز میشل، رئیس پارلمان اروپا، دوشنبه اعلام کرد که رهبران 27 کشور عضو در نشست سران که قرار است پنجشنبه و جمعه در بروکسل برگزار شود، موضوع اعطای وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه به اوکراین و مولداوی را بررسی خواهند کرد.

به گفته میشل، تصمیم‌گیری در مورد موافقت با نامزدی رسمی اوکراین و مولداوی برای عضویت در اتحادیه که کمیسیون اروپا، کشورهای عضو را به موافقت با آن توصیه کرده بود، باید به اتفاق آرا تصویب شود.

میشل در پیام خود خطاب به رهبران اتحادیه اروپا نوشت: «زمان آن رسیده است که اذعان کنیم آینده اوکراین، مولداوی و گرجستان در اتحادیه اروپا نهفته است. من از شما دعوت خواهم کرد که به اوکراین و مولداوی ، وضعیت کشور نامزد را اعطا کنید. ما در همین راستا به ارائه پشتیبانی انسانی، نظامی، اقتصادی و مالی قوی به اوکراین ادامه خواهیم داد.»

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، هفته گذشته توصیه کرد که رهبران اروپا با اعطای وضعیت نامزد رسمی به اوکراین و مولداوی برای پیوستن به این اتحادیه موافقت کنند. او گفت که در مورد گرجستان، این کشور هنوز باید اصلاحاتی را برای دستیابی به این وضعیت انجام دهد.

فون در لاین گفت: «کمیسیون به پارلمان اروپا توصیه می‌کند اولاً به اوکراین چشم‌اندازی اروپایی داده شود و ثانیاً به این کشور وضعیت نامزدی اعطا شود. البته این به شرطی است که اوکراین، شماری اصلاحات مهم را عملی سازد.»

او افزود: «همه ما می‌دانیم که اوکراینی‌ها برای دفاع از آرمان‌های اروپایی خود، آماده جان‌باختن هستند. ما می‌خواهیم آنها برای تحقق رویای اروپایی، با ما زندگی کنند.»

اوکراین در اواخر فوریه، اندکی پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک خود، نامزدی برای عضویت در اتحادیه اروپا را اعلام کرد.

پیش از مورد اوکراین، هرگز در چنین بازه زمانی کوتاهی در مورد درخواست نامزدی در اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری نشده بود که به دلیل وضعیت اضطراری ناشی از جنگ بوده و در چارچوب حمایت اروپا از اوکراین در برابر تهاجم روسیه قرار دارد.

برای تبدیل شدن به نامزد رسمی برای عضویت در اتحادیه اروپا، یک کشور باید یک سری معیارهای سیاسی (دموکراسی، حاکمیت قانون، حمایت از اقلیت‌ها)، اقتصادی (اقتصاد بازار قابل دوام) و تعهد به اجرای قواعد حقوقی اروپا را رعایت کند.

اوکراین اساساً با اتحادیه اروپا از طریق توافقنامه‌ای مرتبط است که در سپتامبر 2017 لازم الاجرا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم