پمپئو: مماشات بایدن با رژیم ایران ثبات خاورمیانه را بر هم زده است

به باور پمپئو، مماشات بایدن با رژیم ایران می‌تواند بر روابط ایالات متحده با کشورهای خاورمیانه تأثیر منفی بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا گفته‌ است «مماشات» دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با رژیم ایران ثباتی که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور با اِعمال «فشار حداکثری» بر رژیم ایران و عقد «پیمان ابراهیم» میان اسرائیل و کشورهای عربی به دست آورده بود را بر باد داده است.

پمپئو که با خبرگزاری «فاکس نیوز» گفت‌وگو می‌کرد، با تمرکز بر «اصرار بیهوده» دولت بایدن بر مذاکره با رژیم ایران به امید احیای توافق «برجام»، گفت: «ثباتی که در طول چهار سال با زحمت بسیار ساخته بودیم را دور ریختند و هدر دادند، و الان همه ما در معرض خطر قرار داریم.»

Advertisement

به گفته او، هنگامی که دولت بایدن تصمیم گرفت به پیمان ابراهیم «پشت کند» و به توافق هسته‌ای «فاجعه‌آمیز» با رژیم ایران بازگردد، روند ناگزیری را آغاز کرد که در نهایت منجر به افزایش تصاعدی قیمت انرژی در آمریکا و نزول «کیفیت زندگی شهروندان آمریکایی» شد.

پمپئو گفته است در حالی که دولت بایدن تلاش می‌کند «برجام» را احیا کند، سپاه ممکن است تنگه هرمز را ببندد، و بهای انرژی در بازارهای جهانی را از چیزی که الان هست هم بالاتر ببرد. به باور وی، مماشات بایدن با رژیم ایران می‌تواند بر روابط ایالات متحده با کشورهای خاورمیانه تأثیر منفی بگذارد.

به گفته وی: «وقتی طرف رژیم ایران را می‌گیرید؛ وقتی علیه اسرائیل، سعودی و امارات خودتان را در کنار بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان قرار می‌دهید، طبیعی است که رهبران آن کشورها دیگر به ایالات متحده اعتماد نکنند.»

به گفته «فاکس نیوز»، به‌رغم علاقه دولت بایدن به احیای توافق هسته‌ای با ایران، روند مذاکرات وین بابت زیاده‌خواهی‌های رژیم ایران، و مهمتر از همه درخواست آن برای حذف سپاه پاسداران از فهرست «سازمان‌های تروریستی» تحت تعقیب ایالات متحده، به بن‌بست رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم