.
.
.

رویترز: ایران برای افزایش غنی‌سازی اورانیوم در مجتمع فردو آماده می‌شود

سانتریفیوژهای پیشرفته افزایش خلوص غنی‌سازی را تسهیل می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط خبرگزاری «رویترز» رویت شده، نشان می‌دهد ایران برای استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته «آی-آر6» در مجتمع زیرزمینی فردو آماده می شود تا در نهایت غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش دهد.

بر اساس گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازرسان آژانس روز شنبه تایید کرده‌اند که ایران برای تزریق گاز هگزا فلوراید اورانیوم به دومین آبشار سانتریفیوژهای «آی‌آر6» مجتمع فردو آماده شده است.

رویترز در ادامه افزوده است، ایران روز دوشنبه به آژانس اطلاع داده است که روند غیرفعال‌سازی آبشارها را از روز یکشنبه آغاز کرده است. این روند مرحله پیش از آغاز غنی‌سازی اورانیوم بوده و شامل تزریق گاز هگزا فلوراید به دستگاه‌ها است.

دستگاه‌ آبشار 166، تنها دستگاهی است که دارای قابلیت «سربرگ‌های فرعی اصلاح‌شده» است. این قابلیت روند جابه‌جایی به دیگر سطوح غنی‌سازی را تسهیل می‌کند.

دیپلمات‌های غربی پیشتر، از قابلیت این دستگاه ابراز نگرانی کرده بودند. این دستگاه به ایران اجازه می‌دهد تا با سرعت بیشتری، اورانیوم را با درصد بالایی غنی‌سازی کند.

به گفته رویترز، ایران به آژانس به‌صورت روشن اطلاع نداده است که این آبشارها، غنی‌سازی را با چه درصدی انجام خواهند داد.

تهران پیشتر به آژانس گفته بود که می‌توان از دو آبشار آی‌آر6 برای غنی‌سازی 5 یا 20 درصدی اورانیوم استفاده کرد.

گزارش بازرسان آژانس در این زمینه تصریح کرده است: «آژانس هنوز درباره این‌که ایران پس از اتمام روند غیرفعال‌سازی، چه نوع تولیدی را برای آبشار مذکور مدنظر دارد، توضیحی دریافت نکرده است.»

توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به «برجام» به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را نمی‌دهد.

ایران در دیگر تاسیسات هسته‌ای خود، اورانیوم را با خلوص 60 درصد غنی‌سازی کرده است. به گفته کارشناسان، این کشور برای ساخت تسلیحات هسته‌ای به غنی‌سازی 90 درصدی نیاز دارد.

بر اساس برجام، ایران تنها مجاز است تا اورانیوم را تا سقف 3.67 درصد غنی‌سازی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم