.
.
.

درباره رئیس‌جمهوری چپگرای کلمبیا چه می‌دانیم؟

تحلیلگران می‌گویند این چریک سابق احتمالاً بنیادی‌ترین تغییر مسیر در تاریخ معاصر کلمبیا را رقم بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گوستاوو پترو، شهردار چپگرای سابق بوگوتا، در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری کلمبیا که یکشنبه برگزار شد، موفق شد در رقابتی نزدیک با کسب 50.5 آراء بر رودولفو هرناندز، سرمایه‌دار دست راستی که 47.3 درصد آراء را به خود اختصاص داد، غلبه کند، و از ماه اوت کار خود را آغاز خواهد کرد.

به گفته تحلیلگران پترو احتمالاً «بنیادی‌ترین تغییر مسیر» در تاریخ معاصر کلمبیا را رقم بزند. او قصد دارد مالکان بزرگ را مجبور کند مالیات بیشتری بپردازند، جلوی اعطای مجوزهای اکتشاف نفت را بگیرد، و روابط کشورش با ونزوئلا را احیا کند.

پترو همچنین تصمیم دارد با استفاده از تعرفه‌های واردات، به کشاورزان و صنعتکاران سوبسید بدهد؛ در سیستم بازنشستگی کشور بازنگری کند؛ برای هر کسی که می‌خواهد در بخش دولتی کار کند، شغل ایجاد کند؛ و حضور دولت را در نظام بهداشتی پزشکی پررنگ‌تر کند.

پتروی 62 ساله در جوانی عضو یک گروه چریکی غیرقانونی بود. پس از مصالحه جریان‌های چپگرا و چریکی با دولت وقت، او مبارزه چریکی را کنار گذاشت و وارد عالم سیاست شد. او ابتدا نماینده کنگره کلمبیا و سپس شهردار پایتخت این کشور بوگوتا شد.

دیگر کشورهای بزرگ آمریکای لاتین از جمله برزیل، مکزیک، آرژانتین و ونزوئلا همگی در دوره‌های مختلف رهبران چپگرا انتخاب کرده‌اند، اما کلمبیا برای چندین دهه متمادی تنها دولت‌های لیبرال و محافظه‌کار داشته است.

به باور کارشناسان، انتخاب پتروی چپگرا، که می‌خواهد با دولت مادورو در ونزوئلا هم روابط دوستانه برقرار کند، به احتمال زیاد روابط ایالات متحده را با این متحد دیرینه و قوی خود در آمریکای لاتین تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد.

کلمبیا یکی از نزدیک‌ترین متحدان آمریکاست، و از سال 2000 حدود 13 میلیارد دلار کمک مالی از واشینگتن دریافت کرده است. انتخاب پترو احتمالاً اجماع دوحزبی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان برای ادامه کمک‌های مالی و همکاری نظامی با کلمبیا را متزلزل می‌کند، و از این به بعد حداقل جمهوری‌خواهان با احتیاط بیشتری با مساله کلمبیا برخورد خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم