.
.
.

چین ناو هواپیمابر جدید خود را به اسم استان مجاور تایوان نامگذاری کرد

چین بارها اعلام کرده‌ که بازگشت تایوان به این کشور اجتناب‌ناپذیر است، و اخیرا حتی برای انجام این کار تهدید به استفاده از زور کرده‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چین روز جمعه سومین و پیشرفته‌ترین ناو هواپیمابر خود را در شانگهای به آب انداخت، و به اسم استان مجاور تایوان، «فوجیان» نامگذاری کرد.

به گزارش خبرگزاری «اف.بی.سی» فیجی، این ناو هواپیمابر مثل همتایان آمریکایی خود مجهز به «سیستم پرش منجنیقی» الکترومغناطیسی است، که باعث می‌شود نسبت به دو ناو هواپیمابر قدیمی‌تر چین، که از «سیستم پرش اسکی» استفاده می‌کنند، برتری چشمگیری داشته باشد.

سیستم پرش منجنیقی فوجیان را قادر خواهد ساخت تا تعداد بیشتری هواپیمای جنگنده با مهمات بیشتر و در مدت زمان کمتر را به پرواز درآورد. فوجیان همچنین مجهز به دستگاه‌های مسدودکننده رهگیری است، و می‌تواند بیش از هشتاد هزار تن بار جابجا کند.

چین ناوهای هواپیمابر خود را به اسم استان‌های ساحلی خود نامگذاری می‌کند. «لیائونینگ» به اسم استان شمال شرقی و «شاندونگ» به اسم استان شرقی نامگذاری شده‌اند. فوجیان در جنوب شرقی، نزدیک‌ترین استان به تایوان است، و تنگه‌ای با عرض کمتر از 128 کیلومتر آن را از این سرزمین مورد مناقشه جدا می‌کند.

حزب کمونیست چین مدعی حاکمیت بر دموکراسی خودمختار تایوان است، و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین و دیگر مقامات سیاسی و نظامی ارشد چینی بارها اعلام کرده‌اند که «بازگشت» تایوان به چین اجتناب‌ناپذیر است، و اخیرا حتی برای انجام این کار تهدید به استفاده از زور کرده‌اند.

چین هم‌اکنون بزرگترین نیروی دریایی جهان را از نظر تعداد کل کشتی‌ها دارد، اما از نظر تعداد ناوهای هواپیمابر، که مهمترین عوامل فرافکنی قدرت دریایی هستند، هنوز پشت سر ایالات متحده است.

به گفته «اف.بی.سی»، در واکنش به بلندپروازی‌های نظامی و ژئوپولیتیکی چین در سالیان اخیر، کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه با همراهی ایالات متحده تلاش کرده‌اند همکاری‌های امنیتی و نظامی خود را محکم‌تر کنند، که انعقاد پیمان‌های «آکوس» میان آمریکا، استرالیا و بریتانیا، و «کواد» میان آمریکا، استرالیا، ژاپن و هند نشانه‌های آشکار آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم