.
.
.

قانونگذاران کنگره آمریکا توافق با ایران را «غیرمحتمل» می‌دانند

باب منندز: نسبت به اینکه توافقی در کار باشد خوش‌بین نیستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وبگاه «د هیل» در گزارشی نوشت، نمایندگان هر دو حزب ایالات متحده درباره دستیابی به توافق جدید با ایران تردید دارند.

به گزارش هیل، یک‌شنبه 29 خرداد، دولت جو بایدن یک پیشنهاد روی میز گذاشته است اما ایران تمایل کمی به بازبرقراری توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»،‌ نشان می‌دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، به طور یکجانبه آمریکا را از توافق سال 2015 خارج کرد و مذاکرات احیای برجام در دولت بایدن از سر گرفته شد. این مذاکرات در چهار ماه گذشته هیچگونه پیشرفتی نداشته است.

بنا به گزارش هیل، اینکه ایران به پذیرفتن پیشنهاد روی میز دولت بایدن و متحدان اروپایی‌ خود تمایلی ندارد به این معنی است که یکی از اولویت‌های سیاست خارجی دولت بایدن در وضعیتی «بلاتکلیف» است.

باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به هیل گفته است: «نسبت به اینکه توافقی در کار باشد خوش‌بین نیستم. دولت گمان می‌کند به لحاظ استراتژیک نگهداشتن پیشنهاد روی میز منطقی است، اما من مسیر رو به جلویی نمی‌بینم.»

به گفته منندز، پذیرش توافق جدید یک «اجماع قاطع» در ساختار سیاسی رژیم ایران است که احیای توافق را دشوار می‌کند.

به باور منندز در داخل ایران اختلاف‌نظر وجود دارد و هیچ مسیر رو به جلوی روشنی وجود ندارد.

سناتور بن کاردین، یکی از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی نیز گفت: «حدس من این است که در این مرحله روشن نیست که ایران خواهان توافق است یا خیر. در داخل ایران نوعی اختلاف‌نظر وجود دارد. ایالات متحده پیشنهاد خودش را ارائه کرده و توپ واقعا در زمین ایرانی‌هاست.»

به نوشته هیل، سناتورهایی که در جلسه توجیهی شورای روابط خارجی آمریکا در چهارشنبه هفته گذشته حضور داشتند، چشم‌انداز پیش‌ رو را «ترغیب‌کننده» نمی‌بینند.

برخی دیگر هم گفته‌اند که قرار بود مذاکرات تا پایان فوریه به نتیجه برسد و اگر توافقی حاصل نشد، مذاکرات متوقف شود.

گروهی دیگر بر این باورند که جمهوری اسلامی خواستار همکاری با غرب بر سر نظارت کامل بر برنامه‌های اتمی خود نیست.

شورای حکام آژانس اخیرا با تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران، از این کشور خواست با آژانس همکاری کرده و پاسخ قانع‌کننده‌ای درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در سه مرکز هسته‌ای اعلام نشده این کشور ارائه دهد. ایران در واکنش به این قطعنامه، 27 دوربین پادمانی آژانس در مراکز هسته‌ای خود را غیرفعال کرد.

مذاکره‌کنندگان ایرانی خواستار حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی امریکا هستند. اما این درخواست تهران با مخالفت واشینگتن مواجه شده است.

هیل به نقل از یک سناتور آمریکایی نوشته است که این درخواست غیرمنطقی جمهوری اسلامی احتمال توافق بدون حل مساله سپاه را اندک کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم