.
.
.

جوزپ بورل: ممانعت روسیه از صادرات گندم اوکراین «جنایت جنگی» است

وزیر خارجه فرانسه هم از روسیه خواست تا غذای جهان را بازیچه قرار ندهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که روسیه در صورت ادامه جلوگیری از صادرات غلات اوکراین به جهان، باید «پاسخگو» باشد و این اقدام روسیه به منزله «جنایت جنگی» است.

بورل، دوشنبه، 30 خرداد، در آغاز نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گفت: «نمی‌توان تصور کرد که میلیون‌ها تن گندم در اوکراین گیر کرده باشد، آنهم در حالی که مردم سایر نقاط جهان از گرسنگی رنج می‌برند. این یک جنایت جنگی خطرساز است.»

به گفته وی پیامدهای این جنگ برای اروپا و جهان «بسیار خطرساز و جدی» است.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه نیز با اشاره به این که پاریس از تلاش‌های سازمان ملل برای از سرگیری صادرات گندم اوکراین حمایت می‌کند، از روسیه خواست تا غذای جهان را بازیچه قرار ندهد.

گفته‌های بورل در حالی است که سازمان ملل به مدت چندین هفته سرگرم مذاکره با روسیه، اوکراین و ترکیه به منظور دستیابی به توافقی است که امکان انتقال ایمن غلات اوکراین و همچنین بازگشت کودهای تولیدی روسیه به بازارهای جهانی را فراهم سازد.

بحران جهانی غذا

دستیابی به توافق در مورد صادرات غلات و کود، کاهش قیمت مواد غذایی و همچنین کاهش بحران جهانی غذا را به دنبال خواهد داشت.

بورل در اظهاراتی به «العربیه» با تاکید بر این که اتحادیه اروپا هر کاری را که بتواند برای حل بحران غذایی انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد که چندین کشور اروپایی، آماده مین‌روبی بنادر اوکراین هستند.

بورل پیشتر در نشست شورای امنیت گفته بود که تحریم‌های اروپا، مواد غذایی و کودهای شیمیایی را شامل نمی‌شود.

او گفت که تحریم‌های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا، علت بروز کمبود مواد غذایی نیست.

شایان ذکر است که نیروهای روسیه اندکی پس از آغاز تهاجم نظامی خود به اوکراین در 24 فوریه، کنترل دریایی خود را بر دریای آزوف و دریای سیاه اعمال کرده و بنادر جنوب این کشور را به محاصره درآوردند.

عدم صادرات غلات، به ویژه گندم و روغن آفتابگردان اوکراین از طریق دریای سیاه، افزایش قیمت‌ها در سطح جهانی و بروز نگرانی از آسیب دیدن شماری از کشورهای خاورمیانه و آفریقا را به دنبال داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم