.
.
.

آرژانتین توقیف گذرنامه 5 خدمه ایرانی هواپیمای ونزوئلایی را تمدید کرد

وزیر امنیت آرژانتین گفت که برخی نهادهای امنیتی خارجی از وابستگی خدمه ایرانی این هواپیما به سپاه قدس خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک قاضی فدرال آرژانتینی از ادامه توقیف گذرنامه 5 ایرانی خدمه هواپیمای باری ونزوئلایی به ظن ارتباطشان با نیروی قدس سپاه پاسداران خبر داد.

حکم‌ ادامه توقیف دوشنبه 23 خرداد صادر شد و بنا به گزارش خبرگزاری‌های آرژانتینی این پنج نفر هم اکنون در هتل به سر می‌برند.

آرژانتین دوشنبه ششم ژوئن یک هواپیمای بوئینگ 747 در تملک شرکت «متراسور» ونزوئلا که پیشتر در اختیار شرکت «ماهان‌ایر» ایران بوده است را در خاک خود توقیف کرد.

این هواپیما پس از ورود به فرودگاه بوئنس‌آیرس، پایتخت آرژانتین توقیف شد و از ادامه سفرش به اروگوئه جلوگیری به عمل آمد.

آنیبال فرناندز، وزیر امنیت آرژانتین شامگاه دوشنبه اعلام کرد که پس از ورود این هواپیما به کشور نهادهای امنیتی خارجی از احتمال عضویت بخشی از خدمه هواپیمای مذکور در نیروی قدس سپاه پاسداران ایران خبر دادند.

فرناندز در گفت‌وگو با رادیو محلی «برویل» تاکید کرد: «تحقیقات از خدمه این هواپیما موارد مشکوکی را آشکار کرد. در ابتدا اعلام شد تعداد خدمه این هواپیما بسیار اندک است اما بعد مشخص شد شمار آنها بیشتر است.»

او افزود این ادعاهای متناقض باعث تحقیق در این باره شد که همچنان ادامه دارد.

پیشتر مقامات اداره مهاجرت آرژانتین اعلام کرده بودند که خدمه مذکور می‌توانند گذرنامه‌های خود را بازپس بگیرند و از کشور خارج شوند. اما پس از آن یک سازمان مدنی اسرائیلی - آرژانتینی از نهاد قضایی آرژانتین خواست درباره عضویت آن خدمه در سپاه قدس تحقیق کند.

بنا بر این درخواست، یک قاضی فدرال توقیف گذرنامه خدمه را برای 72 ساعت دیگر جهت تحقیقات بیشتر و به دلیل «تردید در صحت دلایل ورود این هواپیما» به آرژانتین تمدید کرد.

در همین رابطه نشریه خبری «اسرائیل هیوم» اسامی خدمه ایرانی این هواپیما را محمد خسروی عراق، غلامرضا قاسمی، مهدی موصلی، سعید ولی‌زاده و عبدالباسط محمدی اعلام کرد.

پس از انفجار مرکز یهودیان آرژانتین در سال 1994 که 85 کشته و 300 زخمی برجای گذاشت و طی آن برخی ایرانیان به دست داشتن در این حادثه متهم شدند، حساسیت زیادی نسبت به سفر ایرانیان به آرژانتین به وجود آمده است.

تهران به نوبه خود ماجرای این هواپیما را بخشی از تبلیغات «ضد ایرانی» توسط کشورهای غربی در پی توقف مذاکرات اتمی وین به‌شمار آورد.

سپاه پاسداران ایران در فهرست تروریسم آمریکا قرار دارد و جمهوری اسلامی طی مذاکرات متوقف‌شده اتمی خواستار خروج این نهاد نظامی اقتصادی از فهرست مذکور شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم