.
.
.

اولیانوف: ایران تا سرحد ساخت بمب اتم نمی‌‌رود مگر این‌که آن را تحریک کنند

میخائیل اولیانوف صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران را «گامی احمقانه» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌رغم بن بست میان ایران و جامعه بین‌المللی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای وین، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، گفت که توافق هسته‌ای سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی موسوم به برجام هنوز نمرده است.

اولیانوف شنبه 21 خرداد با اشاره به چالش‌های به وجود آمده در مسیر رسیدگی به پرونده هسته‌ای ایران گفت که همچنان امکان احیای توافق هسته‌ای و رسیدن به توافق وجود دارد.

او در گفت‌وگو با شبکه «ایران اینترنشنال» گفت: «معتقد نیستم که تهران در این مرحله غنی‌سازی اورانیوم را تا حد ساخت سلاح هسته‌ای افزایش دهد، مگر اینکه برخی آن‌ها را به اقدامات خطرناک تحریک کنند».

اولیانوف که در جریان مذاکرات وین به عنوان رئیس تیم مذاکره کننده روسیه حضور داشت نیز مدعی شد که اختلافات ایران و قدرت‌های جهانی در پایان مذاکرات تا «99.9 درصد» حل شده است.

او افزود: «ما در مذاکرات تنها پنج دقیقه با خط پایان آن فاصله داشتیم».

نماینده روسیه همچنین تصمیم انتقادی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران را محکوم کرد و گفت: «این تصمیم در این برهه حساس که هنوز نتیجه مذاکرات وین زیر سوال است، مضر و غیرمنطقی است».

اولیانوف پیش از آن اقدام شورای حکام آژانس در صدور قطعنامه علیه ایران را «گامی احمقانه» توصیف کرده بود. او گفت پرونده هسته‌ای ایران نباید از زبان دیپلماتیک خارج شود.

پس از آن که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل چند روز قبل پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی از سوی آمریکا و اروپا در انتقاد از ایران را تصویب کرد، رابطه آژانس با تهران تیره‌تر شده و تهران با اتخاذ سلسله اقداماتی رویکردی تقابلی را در تعامل با جامعه بین‌المللی در پیش گرفته است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه 18 خرداد در پایان نشست سه روزه خود با تصویب قطعنامه‌ای ایران را به‌دلیل فعالیت‌های هسته‌ای نگران‌کننده و عدم پایبندی آن به توافق هسته‌ای محکوم کرد. این قطعنامه با تایید اکثریت و رای موافق 30 عضو این شورا و رای منفی روسیه و چین و 3 رای ممتنع علیه ایران صادر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم