.
.
.

سناتور منندز: باید در قبال ایران «گزینه نظامی» را روی میز بگذاریم

منندز: رژیم ایران امروز تهدیدی بسیار خطرناک‌تر است، و تمایل بسیار کمتری برای مذاکره دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باب منندز، سناتور دموکرات نیوجرسی و رئیس «کمیته امور خارجه سنا»ی ایالات متحده، می‌گوید دوران «دیپلماسی» با ایران به سر آمده است، و آمریکا باید «گزینه نظامی» را در قبال رژیم ایران روی میز بگذارد.

به گفته وی: «زمان آن فرا رسیده است که خطاب به اروپایی‌ها، که به آنها حسن نیت نشان داده‌ایم، بگوییم که ما مایل بودیم وارد توافقی قوی‌تر و طولانی‌تر با ایران بشویم، اما رژیم ایران نشان می‌دهد که‌ زیر بار این کار نمی‌رود.»

منندز با محکوم کردن آنچه وی «وقت تلف کردن» دولت بایدن به امید احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» نامید، تاکید کرد که «امید» یک «راهبرد امنیت ملی» نیست، و خواستار طرح یک برنامه عملی در قبال ایران شد.

این سناتور فاش کرد که درخواست یک «جلسه توجیهی محرمانه» دیگر با رابرت مالی، مذاکره‌گر هسته‌ای آمریکا در وین، درباره برنامه‌ دولت بایدن را کرده است، و افزود: «در صورتی که متوجه عدم وجود یک برنامه جدی شوم، آن وقت از طریق قانونگذاری برنامه‌ای برای رسیدگی به این قضیه ایجاد خواهم کرد.»

منندز از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست تا تحریم‌های روی رژیم ایران را بازگرداند، و در تلاش‌های چندجانبه برای تحریم ایران مشارکت کند. وی همچنین از کاخ سفید خواست تا با فروش قاچاقی نفت ایران به چین «که روزانه به 650 هزار بشکه می‌رسد و میلیون‌ها دلار سرمایه روانه جیب رژیم ایران می‌کند»، مقابله کند.

رئیس کمیته امور خارجه سنا تاکید کرد که ایالات متحده باید شروع به کار روی گزینه «بازدارندگی نظامی» به عنوان یک راهبرد امنیت ملی در قبال رژیم ایران بکند. به گفته وی: «ایالات متحده باید نشان بدهد که اراده و توانایی نظامی برای دفاع از مردم و منافع خود را دارد».

منندز در دفاع از رویکرد خود به اظهارات ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده سابق «سنتکام»، استناد کرد مبنی بر اینکه توانایی موشکی ایران به جایی رسیده است که اگر تصمیم بگیرد در یک زمان تعداد زیادی موشک شلیک کند، آمریکا و متحدانش توان رهگیری و ساقط کردن تمام آنها را نخواهند داشت.

سناتور نیوجرسی در پایان نتیجه گرفت: «ایرانِ مه 2022 ایرانِ سال 2015 نیست. رژیم ایران امروز تهدیدی بسیار خطرناک‌تر است، و تمایل بسیار کمتری برای مذاکره دارد. بنابراین دیپلماسی دیگر گزینه درستی در قبال مساله ایران نیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم