.
.
.

نزدیکی بیشتر روسیه به ایران در بحبوحه تشدید تحریم‌های آمریکا

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته مذاکرات با روسیه درباره فازهای جدید نیروگاه بوشهر ادامه دارد و مستلزم «سرمایه‌گذاری کلان» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روسیه می‌گوید قصد دارد تجارت خود با ایران را توسعه دهد تا به «تقویت اقتصاد» هر دو کشور کمک کند. روسیه بابت حمله به اوکراین و ایران بابت توسعه تسلیحات هسته‌ای و موشکی و اشاعه تروریسم تحت تحریم‌های سنگین ایالات متحده هستند.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ»، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه و رئیس کمیسیون بینادولتی روسیه و ایران، روز چهارشنبه 25 مه به تهران سفر کرد تا با همتای خود جواد اوجی، وزیر نفت ایران دیدار کند.

به گفته نواک: «توافق کردیم تا مراحل آماده‌سازی پیمان‌ها درباره منطقه آزاد تجاری را تسریع کنیم، و همکاری در زمینه هسته‌ای را نیز به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار دادیم. همچنین درباره مبادله نفت و گاز و افزایش سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های هیدروکربنی گفت‌وگو کردیم.»

جواد اوجی، رئیس مشترک کمیسیون بینادولتی روسیه و ایران نیز اعلام کرد دو کشور قصد دارند تا سال 2025 مبادلات تجاری خود را به 40 میلیارد دلار در سال افزایش دهند. به گفته وی، این دو کشور تجارت دوجانبه را با ارزهای خود کشورها، و نه دلار آمریکا، انجام خواهند داد.

نواک در نشستی با نمایندگان شرکت‌های تجاری در تهران گفت: «علی‌رغم فشار بی‌سابقه‌ای که روسیه تحمل می‌کند، ما در مسیر افزایش همکاری‌های تجاری، اقتصادی، لجستیکی، سرمایه‌گذاری، مالی و بانکی هستیم. مبادلات تجاری روسیه و ایران در سه ماهه اول امسال بیش از ده درصد افزایش یافته است.»

به گفته «بلومبرگ»، از جمله این پروژه‌های مشترک می‌توان به توسعه نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه اشاره کرد. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در این باره گفته مذاکرات با مسکو درباره فازهای دوم و سوم این تاسیسات ادامه دارد و مستلزم «سرمایه‌گذاری کلان» است.

به گفته معاون نخست وزیر روسیه، مسکو همچنین علاقمند است پروژه «کریدور حمل و نقل شمال-جنوب»، که راه‌آهنی از روسیه به هند برای اتصال مناطق تجاری خزر و خلیج است، و اجرای آن مدت‌هاست به تاخیر افتاده است، را توسعه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم