.
.
.

توافق‌های‌ تجارت آزاد روسیه با ایران و مصر و تکامل اقتصادی با امارات

رئیس جمهوری روسیه پیش‌تر در واکنش به تحریم‌های بی‌سابقه غرب علیه مسکو گفته بود کشورش رویکردی نرم را در رویارویی با «چالش‌های خارجی» در پیش می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که مسکو علاوه بر تکامل اقتصادی با امارات متحده عربی در حال بررسی امضای توافق‌نامه‌های تجارت آزاد با مصر و ایران است.

پوتین جمعه 6 خرداد ضمن اتهام کشورهای غربی به دشمنی آشکار با روسیه، افزود که مسکو برای تامین نیازهای مردم روسیه به مواد غذایی که در اثر تحریم‌ها کاهش یافته است، تلاش می‌کند.

در همین راستا روسیه اعلام کرده قصد دارد تجارت خود با ایران را توسعه دهد تا از این طریق به «تقویت اقتصاد» دو کشور که هر دو مورد تحریم غرب هستند، کمک کند.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ»، در سفر اخیر الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه به ایران و برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور توافق شده تا مراحل آماده‌سازی پیمان‌ها درباره منطقه آزاد تجاری تسریع شود و زمینه‌های همکاری‌ هسته‌ای و مبادلات بخش نفت و گاز و افزایش سطح سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های هیدروکربنی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دو طرف همچنین برای توسعه پروژه «کریدور حمل و نقل شمال-جنوب»، که راه‌آهنی از روسیه به هند برای اتصال مناطق تجاری خزر و خلیج است، و اجرای آن مدت‌هاست به تاخیر افتاده، ابراز تمایل کرده‌اند.

به گفته جواد اوجی، وزیر نفت و رئیس کمیسیون مشترک روسیه و ایران دو کشور قصد دارند تا سال 2025 مبادلات تجاری خود را به 40 میلیارد دلار در سال افزایش داده و تجارت فیمابین خود را با ارزهای ملی خود «ریال» و «روبل»، و نه دلار آمریکا انجام دهند.

در راستای تجارت فیمابینی دو کشور، رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه پنج‌شنبه از نهایی شدن قرارداد واردات 5 میلیون تن گندم یا غلات از روسیه خبر داده بود و یک هیئت تجاری روسی نیز اخیرا در سفر به ایران پیشنهاد کرده بیش از صد هزار هکتار زمین کشاورزی در روسیه را در اختیار گرفته و «کشاورزی فراسرزمینی» انجام دهد.

پوتین پیش‌تر نیز در اظهارات خود ضمن تاکید این‌که مسکو رویکردی نرم را در رویارویی با «چالش‌های خارجی» در پیش می‌گیرد، گفته بود که تحریم‌های غربی اعمال شده علیه کشورش بیش از آن‌که به روسیه آسیب برساند به کشورهای غربی ضربه خواهد زد.

شایان ذکر است که در واکنش به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که از 5 اسفند سال گذشته آغاز شد کشورهای غربی تحریم‌های گسترده و بی‌سابقه‌ای را علیه مسکو اعمال کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم