.
.
.

تداوم بمباران شدید دونباس و انهدام محموله تسلیحاتی غرب برای اوکراین

وزارت دفاع بریتانیا گزارش داد که سقوط فراوان پهپادهای روسی توانمندی شناسایی ارتش روسیه را به شت کاهش خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در حالی وارد هشتاد و هفتمین روز خود می‌شود که مسکو، تسلط کامل بر مجتمع فولاد آزوفستال در ماریوپل را اعلام کرد و همزمان منطقه دونباس در شمال اوکراین را نیز به شدت زیر آتش توپخانه قرار داد.

خبرگزاری اوکراین شنبه 31 اردیبهشت گزارش داد که توپخانه روسیه هم‌اکنون در حال گلوله‌باران منطقه «سومی» در شمال شرقی اوکراین است.

از سویی خبرگزاری «اینترفاکس» به نقل از ارتش روسیه اعلام کرد محموله بزرگ تسلیحات ارسالی غرب در منطقه «ژیتومیر» اوکراین در غرب کی‌یف را با موشک‌های «کالیبر» شلیک‌شده از دریا منهدم کرده است.

این وزارتخانه در اطلاعیه‌ای گزارش داد: «موشک‌های دوربرد و نقطه‌زن کالیبر محموله بزرگ تسلیحات و تجهیزات نظامی ارسال شده از سوی ایالات متحده و کشورهای اروپایی را در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن مالین در منطقه ژیتومیر منهدم کرده‌اند.»

روسیه، اقدامات نظامی خود را در شرق و جنوب اوکراین متمرکز کرده و می‌کوشد دونباس را که از سال 2014 تحت کنترل نسبی جدایی‌طلبان تحت‌الحمایه خود قرار دارد، به تصرف کامل درآورد.

کمبود پهپادهای شناسایی

وزارت دفاع بریتانیا نیز شنبه اعلام کرد که سقوط فراوان پهپادهای روسیه توانمندی شناسایی ارتش روسیه را به شدت کاهش خواهد داد و اعمال تحریم‌ها، بر توانمندی روسیه در تولید پهپادهای شناسایی تاثیر منفی گذاشته است.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین هم شنبه در فیس‌بوک اعلام کرد ارتش روسیه «به حملات خود در منطقه عملیاتی شرق کشور برای اعمال کنترل کامل بر مناطق دونتسک و لوگانسک و حفظ کریدور زمینی موقت جهت دسترسی به شبه‌جزیره اشغالی کریمه ادامه می‌دهد.»

تسلیم آخرین گروه نظامیان آزوفستال

از سوی دیگر آخرین گروه از نظامیان اوکراینی سنگر گرفته در مجتمع فولاد آزوفستال تسلیم شدند و به محاصره چند هفته‌ای این کارخانه از سوی قوای روسیه پایان داده شد.

به گفته وزارت دفاع روسیه، نزدیک به 1000 سرباز اوکراینی که هفته‌ها در این کارخانه مخفی شده بودند، از مخفیگاه خارج شده و خود را به نیروهای روسیه و جدایی‌طلبان تحت‌الحمایه آن تسلیم کردند.

وضعیت آینده نظامیان خارج شده از آزوفستال در ابهام قرار دارد و اوکراین خواستار مبادله اسرا است اما برخی در روسیه خواهان محاکمه این افراد هستند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در پی آغاز خروج نظامیان از آزوفستال گفت که اوکراین نیاز به زنده ماندن قهرمانان خود دارد و به تلاش برای بازگرداندن آنها به میهن ادامه خواهد داد.

از سویی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت که رفتار با سربازان، مطابق با قوانین بین‌المللی خواهد بود.

گردان آزوف که نیروهای آن از جمله خارج‌شدگان آزوفستال هستند، هدف اصلی حملات تبلیغاتی روسیه با محتوای «نبرد روسیه با نازی‌ها‌ در اوکراین» قرار داشتند. این گردان که در سال 2014 تشکیل شد، اکنون یگانی از گارد ملی اوکراین است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای تصریح کرد که کنوانسیون ژنو، طرف‌های متخاصم را به تامین «دسترسی کامل» به اسرای جنگی «در مکان بازداشت آنها» ملزم می‌کند.

محاکمه سرباز روس

به گفته دفتر دادستانی اوکراین، این کشور از زمان آغاز تهاجم روسیه در 24 فوریه بیش از 12000 تحقیق درباره ارتکاب جنایات جنگی انجام داده است.

وادیم شیشیمارین، گروهبان روسی 21 ساله، جمعه اعتراف کرد که یک غیر نظامی غیر مسلح را در آغاز تهاجم روسیه به قتل رسانده است. این اعتراف به عنوان بخشی از اولین محاکمه یک نظامی روس است و پیش‌بینی می‌شود دوشنبه آینده حکم این پرونده صادر شود.

این سرباز جوان، مراتب «تاسف عمیق» خود را ابراز کرد اما وکیل او در دادخواست پایانی خود او را از ارتکاب قتل عمد «بی گناه» دانست.

تداوم حملات روسیه

به گفته مقامات اوکراینی، در شرق شهر لاسووا در جریان حمله موشکی روسیه به یک مرکز فرهنگی که چندی پیش بازسازی شده بود دست‌کم 8 نفر از جمله یک کودک زخمی شدند.

حملات روسیه در روز پنج‌شنبه هم 12 کشته و 40 زخمی در «سيفيرودونيتسک» واقع در لوگانسک (شرق اوکراین) بر جای گذاشت.

سيفيرودونيتسک و «ليسيتشانسک آخرین کانون‌های مقاومت اوکراین در منطقه لوگانسک هستند.

این دو منطقه که با رودخانه‌ از هم جدا شده‌اند، در محاصره قوای روسیه قرار داشته و با هدف شکست مقاومت اوکراینی‌ها و ممانعت از ورود نیروهای کمکی بی‌وقفه در معرض بمباران ارتش روسیه قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم