.
.
.

درخواست رسمی فنلاند و سوئد برای عضویت در پیمان نظامی ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو تصمیم سوئد و فنلاند برای پیوستن به این پیمان نظامی را یک «گام تاریخی» به‌شمار آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌رغم تهدیدهای روسیه، فنلاند و سوئد چهارشنبه 28 اردیبهشت رسما برای عضویت در «ناتو»، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی درخواست دادند.

روند الحاق این دو کشور که برای مدت طولانی بی‌طرفی خود را حفظ کرده بودند، چند هفته‌ای طول خواهد کشید.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ضمن استقبال از تصمیم این دو کشور و لزوم در نظر گرفتن منافع امنیتی همه کشورها، تاکید کرد میان کشورهای عضو این پیمان برای گسترش اجماع وجود دارد.

او همچنین تصمیم دو کشور را «گامی تاریخی» توصیف کرد. وی در دیدار با کلاوس کورهونن و اکسل ورنهوف، سفیران فنلاند و سوئد تصریح کرد که باید منافع امنیتی همه کشورها در نظر گرفته شود.

پیوستن سریع به ناتو

در همین حال «یپ کوفود»، وزیر خارجه دانمارک بر لزوم آغاز هر چه سریعتر مذاکرات برای پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو تاکید کرد.

او در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «کشورش تمام تلاش خود را برای تسریع روند پیوستن این دو کشور انجام خواهد داد».

وی در سخنان خود تاکید کرد که امنیت دو کشور با امنیت دانمارک پیوند خورده است.

روند یکساله

به گزارش رویترز، دیپلمات‌های آگاه پیشتر تاکید کرده بودند پذیرش عضویت این دو کشور باید از طریق تصویب تمام 30 پارلمان‌ کشورهای عضو صورت بگیرد که ممکن است این روند تا یک سال به درازا بکشد.

در همین حال «ماگدالنا اندرسون»، نخست‌وزیر سوئد سه‌شنبه به صراحت اعلام کرد که دو کشور به‌رغم مخالفت ترکیه و روسیه، درخواست‌های خود برای عضویت در ناتو را ارائه خواهند داد و سیاست طولانی مدت بی‌طرفی را کنار خواهند گذاشته‌اند.

هراس ناشی از عملیات نظامی روسیه در اوکراین و نگرانی از برنامه‌ها و سیاست‌های توسعه‌طلبانه مسکو باعث تصمیم این دو کشور برای پیوستن به پیمان نظامی ناتو شده است.

گسترش پیمان ناتو نیازمند اتفاق آرا 30 کشور عضو از جمله ترکیه است که با الحاق هلسینکی و استکهلم به این پیمان مخالفت کرده است.

همزمان گسترش ناتو کرملین را خشمگین کرده و باعث نگرانی و سوء ظن روسیه شده است.

کرملین بارها مخالفت خود با گسترش ناتو و رسیدن آن به مرزهایش را اعلام کرده بود.

پیوستن فنلاند به ناتو مرز مشترک میان این پیمان و خاک روسیه را از حدود 440 مایل (708 کیلومتر) به بیش از 1200 مایل (1931 کیلومتر) افزایش خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم