.
.
.

تاکید «گروه هفت» برای تشدید انزوای سیاسی و اقتصادی روسیه

بر اساس ارزیابی‌های آمریکا و کشورهای اروپایی، تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزرای خارجه کشورهای عضو «گروه هفت»، با انتشار بیانیه‌ای، بر انجام اقداماتی در جهت تشدید انزوای اقتصادی و سیاسی روسیه توافق و اعلام کردند، برای جبران کمبود جهانی غذای ناشی از تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین، اقداماتی را انجام خواهند داد.

به گزارش «رویترز»، وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان «گروه هفت»، شنبه 23 اردیبهشت، دیداری را در قصر تاریخی «وایسنهاوس» با قدمتی 400 ساله، در شمال آلمان و در کنار دریای بالتیک برگزار کردند.

وزرای خارجه کشورهای بریتانیا، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، آمریکا و اتحادیه اروپا در این نشست متعهد شدند، تا جایی که لازم باشد، کمک‌های نظامی و دفاعی خود به اوکراین را ادامه داده و در این زمینه تسلیحات بیشتری به کی‌یف ارسال کنند.

پایان وابستگی به منابع انرژی روسیه

بر اساس بیانیه مشترک گروه هفت، این کشورها با کارزار اشاعه «اطلاعات نادرست» از سوی روسیه مقابله خواهند کرد. کارزاری که بر اساس این بیانیه، تلاش دارد غرب را، به‌دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه مسکو، مسئول ناکارآمدی‌ها در حوزه تامین مواد غذایی در جهان معرفی کند.

این بیانیه همچنین از چین خواسته است تا از همکاری با روسیه خودداری کرده و تهاجم نظامی مسکو به اوکراین را توجیه نکند.

تهیه‌کنندگان این بیانیه تصریح کرده‌اند: «با تکیه بر تعهدات گروه هفت، مبنی بر حذف تدریجی و یا ممنوعیت واردات زغال سنگ و نفت روسیه، در سریع‌ترین زمان ممکن تلاش‌های خود را برای کاهش و یا پایان وابستگی به منابع انرژی روسیه تسریع خواهیم کرد.»

گفته می‌شود که تحریم نفت روسیه و یا کاهش تدریجی وابستگی به آن، کلید اعمال فشارهای بیشتر علیه مسکو است.

انتظار می‌رود کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حتی اگر مجارستان به مخالفت خود ادامه دهد، هفته آینده در این زمینه به توافقی دست پیدا کنند.

ادامه جنگ اوکراین تا پایان سال 2022

بر اساس ارزیابی‌های آمریکا و کشورهای اروپایی، عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین تا پایان سال 2022 ادامه خواهد داشت.

آغاز این عملیات در فوریه سال جاری باعث شد که کشورهای غربی در کنار اوکراین ایستاده و این کشور را با اسلحه، تجهیزات و کمک‌های سیاسی و یا بشردوستانه حمایت کنند.

این کشورها هزاران تحریم را علیه مسکو اعمال کردند که طیف گسترده‌ای از بخش‌های مختلف این کشور و همچنین صدها سیاستمدار، نماینده مجلس و ثروتمندان نزدیک به کاخ کرملین را شامل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم