.
.
.

اردوغان: پیوستن فنلاند و سوئد به «ناتو» اقدامی اشتباه است

رئیس جمهوری ترکیه، استکهلم و هلسینکی را به پناه دادن به کسانی که او «تروریست‌های حزب کارگران کردستان» نامید، متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با شتاب گرفتن روند پیوستن احتمالی فنلاند و سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه اعلام کرد که این اقدام، همانند پیوستن یونان به پیمان «ناتو»، اقدامی «اشتباه» خواهد بود.

اردوغان، جمعه 23 اردیبهشت در اظهاراتی به خبرنگاران گفت که «نمی‌خواهد شاهد تکرار همان اشتباهی باشد که با پیوستن یونان رخ داد.»

او استکهلم و هلسینکی را به پناه دادن به کسانی که او «تروریست‌های حزب کارگران کردستان» نامید، متهم کرد.

تایید فنلاند و درنگ سوئد

از سویی، رئیس جمهوری فنلاند و نخست‌وزیر این کشور که در مجاورت با روسیه قرار دارد، پنج‌شنبه تاکید کردند که از پیشرفت سریع درخواست فنلاند برای عضویت در ناتو، حمایت می‌کنند که راه را برای اعلام رسمی درخواست عضویت فنلاند در روزهای آینده، هموار می‌سازد.

این در حالی است که ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد همچنان سرگرم بررسی این موضوع است و قرار است حزب حاکم سوسیال دموکرات که ریاست آن را برعهده دارد، یکشنبه آینده، نظر خود را اعلام کند.

هشدار روسیه

مسکو بارها به این دو کشور هشدار داده بود که با چنین اقدام آنها برای پیوستن به پیمان ناتو، سهل‌انگارانه برخورد نخواهد شد و در قالب تدابیر تاکتیکی و نظامی، به آن پاسخ داده خواهد شد.

مسکو تاکید دارد که نزدیک شدن ناتو به مرزهای روسیه در اوج منازعه شدید کنونی این کشور با غرب، ممکن است جنگی را شعله‌ور ساخته و دامنه درگیری‌های نظامی را به اروپا گسترش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم