.
.
.

آمریکا دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای وین را «دور از دسترس» دانست

به‌رغم ارزیابی مثبت مقامات اروپایی درباره سفر هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات وین به تهران، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، تهران باید درباره خواسته‌های خود که ارتباطی با این مذاکرات ندارند، تصمیم‌گیری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با وجود این‌که اتحادیه اروپا از باز شدن مسیر مذاکرات هسته‌ای وین برای حصول توافق نهایی با ایران خبر داد، وزارت خارجه آمریکا نسبت به این امر ابراز تردید کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه 23 اردیبهشت با اشاره به ارزیابی‌ مقامات اروپایی از سفر انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات وین به تهران گفت، دستیابی به توافق برای احیای «برجام»، هنوز «دور از دسترس» است.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، پرایس به خبرنگاران گفت: «دستیابی سریع به توافق، منوط به خواست ایران است.»

او در این زمینه افزود، تهران باید درباره آن دسته از خواسته‌های خود که ارتباطی با مذاکرات وین ندارند، تصمیم‌گیری کند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم در توییتی آمریکا و اروپا را به بدعهدی و بی‌عملی درباره رسیدن به توافق در مذاکرات وین متهم کرد و مدعی شد که توافق در دسترس بوده و ایران آماده توافق است.

ایران در «آخرین مرحله مذاکرات» وین، با اعمال شرط جدید، از دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواست تا سپاه پاسداران را از فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده خارج کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز تایید کرد، وقفه دوماهه در مذاکرات، به دلیل «اختلاف‌ها درباره سپاه پاسداران» بوده است.

انریکه مورا، چهارشنبه 21 اردیبهشت به تهران سفر کرد و با علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران دیدار کرده بود. مورا پیشتر اعلام کرد، سفر او به تهران با هدف «حل اختلاف‌ها در مذاکرات» وین صورت خواهد گرفت.

بورل در این زمینه گفت، این سفر «بهتر از حد انتظار پیش رفت. مورا با پیامی مشخص از طرف من به ایران رفت. پاسخ به این اندازه مثبت بود که باور کنیم می‌توانیم کار بین طرف‌ها را از سربگیریم.»

پرایس با اشاره به این اظهارات گفت: «ما و شرکایمان از مدتی پیش آماده بودیم. اکنون به ایران بستگی دارد.»

او در اظهارات خود هشدار داد که آمریکا برای سناریوی شکست مذاکرات وین نیز آماده است.

آغاز مجدد مذاکرات

در همین رابطه بورل در حاشیه اجلاس «گروه هفت» در شمال آلمان در گفت‌وگو با خبرنگاران نتیجه سفر مورا به ایران را «مثبت» ارزیابی کرد و از باز شدن مسیر برای حصول به توافق نهایی خبر داد.

او در این زمینه تصریح کرد: «این مسائل یک‌شبه حل نمی‌شوند. اما باید بگویم که مذاکرات به بن‌بست خورده بود و حالا بن‌بست برداشته شده و این یعنی دورنمای رسیدن به توافق نهایی روشن است.»

بر اساس گمانه‌زنی‌ها هدف مذاکره‌کننده ارشد اروپا از سفر اخیر به ایران متقاعد کردن جمهوری اسلامی برای امضای متن نهایی توافق مذاکرات بدون حذف نام سپاه پاسداران از فهرست «سازمان‌های تروریستی» آمریکا و حل‌ و فصل این مسئله در زمانی دیگر بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم