.
.
.

پروژه‌های 10 میلیارد دلاری منطقه اقتصادی کانال سوئز برای تولید «هیدوژن سبز»

منطقه السخنه مصر به عنوان مرکز منطقه‌ای پیشتاز صنایع هیدروژن سبز، همزمان با دگرگونی جهانی در راستای استفاده از «انرژی پاک»، در نظر گرفته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منطقه اقتصادی کانال سوئز از امضای 6 یادداشت تفاهم با شرکت‌ها و کنسرسیوم‌‌های بزرگ بین‌المللی برای اجرای پروژه‌های احداث تاسیسات تولید «هیدروژن سبز» و «آمونیاک سبز» در این منطقه خبر داد.

به‌گزارش «العربیه» این پروژه‌های چندین میلیارد دلاری و همچنین مجتمع‌های صنعتی در منطقه «السخنه» به منظور تولید «سوخت سبز» و استفاده از آن برای مقاصد تامین سوخت کشتی‌ها یا صادرات به بازارهای خارجی با همکاری شرکت‌ها و کنسرسیوم‌‌های بزرگ بین‌المللی احداث خواهد شد.

این مرکز در بیانیه‌ای، طرف‌های تفاهم‌نامه‌ها و همچنین سرمایه‌گذاری‌ها و ظرفیت تولید برای هر پروژه و موقعیت پروژه‌ها را معرفی کرد که به موجب آن، منطقه اقتصادی کانال سوئز، منطقه السخنه را به عنوان مرکز منطقه‌ای پیشتاز صنایع هیدروژن سبز، همزمان با دگرگونی جهانی در راستای استفاده از «انرژی پاک»، در نظر گرفته است.

این ستاد توضیح داد که امضای تفاهم نامه‌ها در مارس، آوریل و مه 2022، با شرکت‌های بین‌المللی، از جمله «سکاتک» نروژ، اتحاد انرژی آینده ابوظبی «مصدر امارات»، شرکت تاسیسات «حسن علام»، کنسرسیوم «توتال ایرن» فرانسه، «اناره کاپیتال» مصر، «میرسک» دانمارک، کنسرسیوم «ایی.دی.اف» فرانسه، «زیرو ویست» مصر و «امیا پاور» امارات انجام شده که همه آنها از شرکت‌های پیشتاز جهانی در عرصه انرژی‌های «پاک و تجدید پذیر» به شمار می‌آیند.

در این بیانیه همچنین پیش‌بینی شده که در صورت اجرایی شدن این قراردادها و توافق مقامات و شرکت‌ها درباره ارزیابی‌ها در مورد اقتصادی بودن آن، میزان سرمایه‌گذاری‌ها در پروژه‌های هیدروژن سبز در السخنه به بیش از 10 میلیارد دلار خواهد رسید.

هدف این ستاد، بومی‌سازی این دست از صنایع در مناطق مرتبط با السخنه و شرق پورت سعید است.

در حال حاضر مقدمات احداث این پروژه‌ها در السخنه، در حال فراهم شدن است زیرا السخنه از پتانسیل منطقه صنعتی، برخوردار است و در عین حال در فاصله نزدیکی با بندر السخنه، بزرگترین بندر دریای سرخ قرار دارد.

اجرای برنامه‌های عظیم توسعه در بندر السخنه، آن را به منطقه‌ای واجد شرایط لازم برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها و تسهیل عملیات واردات و صادرات تبدیل می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم