لاوروف: اتحادیه اروپا به بازیگر «متخاصم» تبدیل شده است

معاون فرستاده روسیه در سازمان ملل متحد: موضع مسکو در قبال تمایل اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا، تغییر کرده و به موضع این کشور در‌خصوص پیوستن اوکراین به ناتو، نزدیک‌تر شده و مسکو در حال حاضر، تفاوتی میان این اتحادیه اروپا و ناتو نمی‌بیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر امور خارجه روسیه، در گرماگرم تشدید تنش میان روسیه و غرب که هزاران تحریم را در واکنش به تهاجم نظامی مسکو علیه اوکراین به‌دنبال داشته، هشدار داد که اتحادیه اروپا به بازیگر «متخاصم» تبدیل شده که این نشان می‌دهد، تمایل کییف برای پیوستن به اتحادیه اروپا تفاوتی با تلاش آن برای پیوستن به ناتو نداشته و چندان هم «بی‌غرض» نیست.

به گزارش خبرگزاری «اینترفاکس» روسیه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، جمعه 23 اردیبهشت طی اظهارات مطبوعاتی خود گفت: «اتحادیه اروپا دیگر مطابق اصول اولیه خود، یک پلتفرم اقتصادی سازنده نیست، بلکه به بازیگر «متخاصم» بدل شده که جاه‌طلبی‌های آن از مرزهای اروپا فراتر رفته است.

اوکراین
اوکراین
Advertisement

پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا

او افزود که به رغم اظهارات علنی رهبران اوکراین، آنها در تماس‌های خود با روسیه تصریح دارند که با کسب وضعیت «بی‌طرف» و عدم پیوستن به هر نوع تشکلی، موافقند.

دیمیتری پولیانسکی، معاون فرستاده روسیه در سازمان ملل متحد نیز پیش‌تر گفته بود که موضع مسکو در قبال تمایل اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا، تغییر کرده و به موضع این کشور در‌خصوص پیوستن اوکراین به ناتو، نزدیک‌تر شده است.

به گفته او، مسکو در حال حاضر، تفاوتی میان اتحادیه اروپا و پیمان ناتو قائل نیست.

ا63
ا63

تاکید اتحادیه اروپا بر پیوستن اوکراین

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اما چندین بار ظرف چند روز گذشته تاکید کرده است که کییف در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا است، اگرچه اظهارات بسیاری از روسای جمهوری کشورهای اروپایی از جمله امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، حاکی از این است که این موضوع به زمان طولانی نیاز دارد.

اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا

درخواست رسمی عضویت

شایان ذکر است که در 28 فوریه، ریاست جمهوری اوکراین، درخواست رسمی برای پیوستن فوری به اتحادیه اروپا را در قالب دستورالعملی خاص، امضا کرد که تاکید دارد «این کشور در وضعیت دفاع از خود در برابر تهاجم روسیه است.»

پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا، موضوعی بسیار حساس و حتی «خط قرمزی» نزد روسیه تلقی می‌شود که بارها خواستار تبدیل اوکراین به «کشوری بی‌طرف»، و عدم پیوستن کییف به هر یک از تشکل‌های غربی یا بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا و مهمتر از آن «ناتو» شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم