.
.
.

روسیه عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله لهستان را متوقف می‌کند

کشور آلمان با 35 درصد، بزرگترین خریدار گاز روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت «گازپروم» روسیه اعلام کرد که عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله‌ای که از لهستان می‌گذرد را متوقف خواهد کرد.

تصمیم «گازپروم» در حالی اتخاذ می‌شود که روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان، با توجه به اقدام روسیه در کاهش گاز صادراتی خود به آلمان، مسکو را متهم کرد که از منابع انرژی خود به عنوان سلاح علیه اروپا استفاده می‌کند.

به گفته دولت آلمان، واحد «گازپروم ژرمانیا » وابسته «گازپروم»، دریافت تمام مقادیر وعده داده شده را متوقف کرده است.

با این حال، هابک تاکید کرد که اختلالات به وجود آمده در عرضه، در بحبوحه دریافت مقادیر جایگزین گاز روسیه از دیگر کشورها، تاثیر محدودی بر اقتصاد آلمان خواهد داشت.

روسیه نیز تعامل با «گازپروم ژرمانیا»، یکی از شرکت‌های وابسته به «گازپروم» را پس از اینکه این واحدهای تحت مدیریت آلمان در معرض موج تحریم‌های غربی اعمال شده علیه مسکو قرار گرفتند، متوقف کرد.

آلمان بزرگترین خریدار گاز روسیه است که حدود 35 درصد از عرضه گاز این کشور را خریداری می‌کند این میزان واردات گاز روسیه از سوی آلمان اما در مقایسه با قبل از تهاجم پوتین به اوکراین در اواخر فوریه گذشته، بیش از 50 درصد کاهش یافته است.

حامل‌های انرژی، بخش مهمی از ترکیب انرژی مصرفی بزرگترین اقتصاد اروپا را تشکیل می‌دهد. در مقایسه با کمتر از 9 درصد در سال 2000 در شرایط کنونی حدود 15 درصد از برق آلمان از گاز تولید می‌شود.

آلمان در جهت حذف تدریجی استفاده از انرژی هسته‌ای و زغال سنگ، گام برمی‌دارد.

حامل‌های انرژی همچنین برای گرمایش خانه‌ها و فرآیندهای صنعتی در دو بخش مواد شیمیایی و دارویی از اهمیت برخوردارند.

در واکنش به اقدامات تحریمی غرب به ویژه در زمینه انرژی، مسکو تعامل با شرکت «گازپروم ژرمنیا» و شرکت‌های مختلف تابعه آن را که اکنون تحت کنترل سازمان تنظیم کننده انرژی آلمان هستند، ممنوع کرده است.

این ممنوعیت‌های اعمال شده از سوی روسیه، شرکت وارد کننده انرژی «ویگاس جی.ام.بی.اچ»، شرکت ذخیره‌سازی گاز اروپا، بازوی تجاری شرکت «یوروپول گاز» و «گاز پروم» در لندن و مالک بخش لهستانی خط لوله «یامال» اروپا که روسیه را به آلمان متصل می‌کند را شامل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم