.
.
.

هشدار بایدن درباره افشای اخبار تبادل داده‌های اطلاعاتی آمریکا با اوکراین

پنتاگون: روسیه گردان‌های رزمی کمکی بیشتری را وارد خاک اوکراین کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، اخیراً به مقامات ارشد امنیت ملی این کشور هشدار داد که اخبار درز کرده در خصوص داده‌های اطلاعاتی آمریکا که در اختیار اوکراین گذاشته شده، اقدام مفیدی نیست و باید متوقف شود.

شبکه خبری «سی.ان.ان» دوشنبه 19 اردیبهشت، به نقل از یک مقام آمریکایی آگاه گفت که بایدن به مسئولان امنیت ملی این کشور گفته، انتشار هر گونه اخباری درباره داده‌های اطلاعاتی که ایالات متحده با نیروهای اوکراینی به اشتراک می‌گذارد، مفید نیست و افشای چنین اخباری باید متوقف شود.

شبکه «ان.بی.سی نیوز» نیز برای اولین بار ابلاغ پیام بایدن به مسئولان ارشد امنیت ملی را گزارش داده بود.

اعزام گردان‌های رزمی تازه‌نفس روسیه به اوکراین

از سوی دیگر، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، دوشنبه، با اعلام این که روسیه پس از تجهیز مجدد، نیروهای تازه‌‌نفسی را وارد خاک اوکراین کرده، خاطرنشان کرد که نیروهای روسی اکنون به تعداد 97 گردان رزمی در خاک اوکراین فعالیت دارند.

این مقام با بیان اینکه نیروهای روسی، پیشروی قابل توجهی در منطقه دونباس نداشتند، مدعی شد که این نیروها دچار سرخوردگی شده و انگیزه خود را از دست داده‌اند.

او همچنین با اشاره به این که جنگ سایبری میان اوکراین و روسیه در جریان است، تاکید کرد که توانمندی‌های سایبری روسیه، باعث بروز اختلال در شبکه‌های حیاتی اوکراین می‌شود.

«کمک سایبری آمریکا به اوکراین»

مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا افزود: «توانمندی‌های سایبری را در اختیار اوکراین قرار دادیم که به کمک آن می‌تواند، سیستم‌هالی روسی را دچار اختلال سازد.»

او با اشاره به اینکه نیروی هوایی روسیه، ظرف 24 ساعت، حدود 300 پرواز را در اوکراین انجام دادند، تاکید کرد: «روسیه، بمباران‌های سنگینی را در ماریوپل و اودسا انجام می‌دهد تا از پیشروی نیروهای اوکراینی به سمت دونباس جلوگیری کند.»

این مقام پنتاگون همچنین خاطرنشان کرد که درگیری‌های شدیدی میان نیروهای اوکراینی و روسی در حد فاصل خرسون و میکولایف رخ داد و نیروهای اوکراینی، برای شکستن محاصره روسیه، حملاتی را در اطراف خارکیف انجام دادند.

به گفته این مسئول ارشد وزارت دفاع آمریکا، روسیه به دلیل تحریم‌های بین‌المللی دیگر قادر به ساخت موشک‌های نقطه‌زن نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم