زلنسکی: بمباران خارکیف توسط روسیه اقدام تروریستی است

رئیس جمهوری اوکراین با متهم‌کردن روسیه به تلاش برای نابودی کامل دونباس، از شهروندان خواست تا در برابر روسیه بایستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که بمباران مناطق مسکونی شهر خارکیف توسط روسیه یک اقدام تروریستی است.

زلنسکی، شامگاه یکشنبه،17 آوریل در یک سخنرانی ویدیویی افزود، طی چهار روز گذشته 18 نفر کشته و بیش از 100 نفر در بمباران زخمی شدند.

او با بیان اینکه بمباران روسیه در خارکیف ادامه دارد، افزود: «گلوله باران مناطق مسکونی با خمپاره و توپخانه و هدف قرار دادن غیرنظامیان عادی توسط روسیه، چیزی جز تروریسم عمدی نمی‌تواند باشد.»

در همین حال اوله سینیه‌یوبوف، فرماندار منطقه خارکیف، پیشتر گفته بود که در بمباران مرکز این شهر توسط روسیه پنج نفر کشته و 20 تن دیگر زخمی شدند.

سینیه‌یوبوف، در پستی در حساب تلگرامی خود نوشت: «نیروهای مسلح اوکراین در عملیات ضد حمله زمینی علیه نیروهای روسیه در منطقه خارکیف توانستند دو روستا را بازپس بگیرند و روستای سومی را تا حدودی تحت کنترل خود درآورند.

رئیس جمهوری اوکراین روز گذشته نیز در سخنانی روسیه را متهم کرد که می‌خواهد کل منطقه دونباس را «ویران» کند.

او به مردم کشورش قول داد که با هر آنچه در توان دارد از دونباس و شهر بندری استراتژیک ماریوپول دفاع خواهد کرد.

زلنسکی در پیامی ویدئویی گفت: «سربازان روسی در حال آماده شدن برای حمله به شرق کشور ما هستند. آنها می‌خواهند دونباس را ویران کنند.

او افزود: «همانطور که سربازان روسی در حال نابودی شهر ماریوپول هستند، می‌خواهند شهرهای دیگر را در مناطق دونتسک و لوگانسک نابود کنند».

رئیس جمهوری اوکراین خطاب به هموطنان خود گفت: «با اشغالگران همکاری نکنید باید در مقابل آنها بایستید».

او با تاکید بر اینکه تحریم نفت روسیه اکنون دیگر یک ضرورت است، خطاب به کشورهای اروپایی گفت، زمان تحریم محموله‌های نفتی روسیه فرا رسیده است.

نخست وزیر اوکراین نیز تاکید کرد که مدافعان ماریوپول مهلت تعیین شده از سوی روسیه برای خروج از شهر را نمی‌پذیرند و تا آخر خواهند جنگید.

این در حالی است نیروهای روسیه روز دوشنبه حلقه محاصره شهر ساحلی استراتژیک ماریوپول را تنگ‌تر کرده و به حملات خود به این شهر ادامه می‌دهند.

روسیه پیشتر با تعیین مهلتی از سربازان اوکراینی خواست تا برای حفظ جان خود تا روز یکشنبه 17 آوریل فرصت دارند تا از ماریوپول خارج شوند اما نیروهای اوکراین و مقامات این کشور گفتند که آنها تا آخرین سرباز با روس‌ها خواهند جنگید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید